«Կարևորում ենք միջազգային հանրության կողմից այս իրողությունների փաստագրումը»․ ՄԱԿ հատուկ զեկուցողը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանին՝ Արցախում հայկական ժառանգության ոչնչացման կապակցությամբ
19/12/2023 18:32
Վերջերս հայտնի դարձավ, որ Մշակութային իրավունքների ոլորտում ՄԱԿ հատուկ զեկուցողը հաղորդագրություն-հարցում է ուղարկել Ադրբեջանին, որում մտահոգություն է հայտնում Արցախում հայկական պատմական, մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման և յուրացման, ԼՂ պատմության կազմակերպված խեղաթյուրման և հայերի հետքերը ջնջելու փորձերի մասին, որոնք մշակութային զտման են հավասար:
Aysor.am-ը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից մեկնաբանություն է խնդրել վերը նշվածի կապակցությամբ ու նաև հետաքրքրվել՝ ի՞նչ ակնկալիքներ կան, կա՞ արդյոք արձագանք։
«Իրավացի եք: Կարող եմ հավելել, որ հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև ժողովրդի, հուշարձանների և խորհրդանիշների թիրախավորման, միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտումների մասին: Հաղորդագրությունն անդրադառնում է ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի 2021թ. դեկտեմբերի 7-ի վճռին, ներկայացվում է սրբավայրերի, գերեզմանատների ոչնչացման, «աղվանացման» զեղծարարության, հակագիտական մոտեցումների, այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» եզրույթով տարածվող կեղծ օրակարգի, հայերի նկատմամբ ատելության խոսքի, սեպտեմբերի 19-ի հարձակման և էթնիկ զտման, ինչպես նաև մի շարք այլ խնդիրների մասին տեղեկատվությանը»,- Aysor. am-ի հարցմանն ի պատասխան՝ նշեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
«Հատկանշական է, որ ՄԱԿ հատուկ զեկուցողները բազմիցս անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից ԼՂ ժողովրդի իրավունքների, այդ թվում՝ մշակութային իրավունքների խախտումներին, հայկական ժառանգության ոչնչացման ու խեղման դեպքերին:
Ցավոք, նույնիսկ Արդարադատության միջազգային դատարանի վերոնշյալ՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը չի կանգնեցրել հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացվող քաղաքականությունը: Այո, այն զուգորդվում է նաև ատելության խոսքի դրսևորումներով, ՀՀ տարածքի և ԼՂ պատմության վերաբերյալ հակագիտական զեղծարարությամբ:
Միևնույն ժամանակ, կարևոր ենք համարում միջազգային հանրության կողմից այս իրողությունների փաստագրումը, ինչն առաջնային նշանակություն ունի նմանօրինակ ոճրագործությունների կանխման և տարածաշրջանում երկխոսության և կայուն խաղաղության մթնոլորտի հաստատման համար»,- նշեցին ՀՀ ԱԳՆ-ից:

«Мы придаем важное значение документированию этих проявлений международным сообществом»: Спецдокладчик ООН выразил обеспокоенность Азербайджану по поводу уничтожения армянского наследия в Арцахе
19/12/2023 18:56
Недавно стало известно, что Специальный докладчик ООН по культурным правам направил Азербайджану сообщение-запрос, в котором выразил обеспокоенность по поводу уничтожения и присвоения армянского исторического, культурного и религиозного наследия в Нагорном Карабахе, преднамеренного искажения истории Нагорного Карабаха и попыток стереть армянский след, что может быть эквивалентно культурной чистке.
Aysor.am запросил комментарий МИД Респубики Армения по поводу вышеизложенного, а также поинтересовался: каковы ожидания, есть ли какая-либо реакция?
"Вы правы. Могу добавить, что в сообщении также говорится о нападениях на людей, памятники и символы, нарушениях международного гуманитарного права.
В сообщении затрагивается решение Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года, представлена информация о разрушении святынь, кладбищ, фальсификации и «албанизации», антинаучных подходах, ложной повестке, в рамках которой распространяется нарратив так называемого «Западного Азербайджана», разжигании ненависти к армянам, нападении 19 сентября и этнической чистке, а также о ряде других проблем",- в ответ на запрос Aysor. am сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
"Примечательно, что Специальные докладчики ООН неоднократно обращались к вопросу нарушений Азербайджаном прав народа Нагорного Карабаха, в том числе культурных прав, случаев уничтожения и осквернения армянского наследия.
К сожалению, даже вышеупомянутое решение Международного Суда, имеющее обязательную юридическую силу, не остановило политику, проводимую в отношении армянского религиозного и культурного наследия. Да, это сочетается также с проявлениями разжигания ненависти, антинаучной фальсификацией информации о территории Армении и истории Нагорного Карабаха.
В то же время мы считаем важным документирование международным сообществом этих проявлений, поскольку это имеет первостепенное значение для предотвращения подобных преступлений и установления атмосферы диалога и прочного мира в регионе",- сообщили в МИД.