Հայաստանը չի միացել «Մագնիտսկու եվրոպական ցուցակ»-ին. ՀՀ ԱԳՆ
Երեկ ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի անունից հայտարարություն էր տարածվել, ըստ որի՝ Հայաստանը միացել է «Մագնիտսկու եվրոպական ցուցակ»-ին։ Հետո, սակայն, այդ հայտարարությունը խմբագրվեց և Հայաստանի անունը ցանկից հեռացվեց։
Aysor.am-ը ՀՀ ԱԳՆ-ից մեկնաբանություն խնդրեց՝ ի վերջո, Հայաստանը միացե՞լ է այս ցուցակին, թե՞ ոչ։
«Ելնելով արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններից և ԵՄ հետ գործընկերության շրջանակներում՝ ՀՀ-ն դիտարկում և հաճախ միանում է ԵՄ հայտարարությունների՝ ցուցաբերելով իր աջակցությունն ու համերաշխությունը դրանցում արծարծվող հարցերին: Կոնկրետ ԵՄ խորհրդի՝ դեկտեմբերի 4-ի սահմանափակող միջոցների վերաբերյալ որոշմանը (2023/2721) ՀՀ-ն չի միացել, ինչպես դա երևում է նաև ԵՄ խորհրդի՝ դեկտեմբերի 17-ի հաղորդագրությունից», - Aysor.am-ին ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։

Армения не присоединялась к «европейскому списку Магнитского» - МИД
Исходя из внешнеполитических приоритетов, а также в рамках партнерства с ЕС, Армения рассматривает и часто присоединяется к заявлениям Евросоюза, демонстрируя свою поддержку и солидарность относительно включенных в них вопросов. Об этом Aysor.am заявила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
«Конкретно к решению Совета ЕС об ограничительных мерах от 4 декабря (2023/2721) Армения не присоединилась, как это следует из сообщения Совета ЕС от 17 декабря», - сказала она.
Напомним, что в заявлении главы дипломатии ЕС Жозепа Борреля от 17 декабря указывалось, что 11 не входящих в Евросоюз государств, включая Армению и Азербайджан, присоединились к решению Совета ЕС об очередном продлении на год так называемого «европейского списка Магнитского».