ՀՀ ներքաղաքական իրողություններից կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ դիմադրության ռեսուրսը փոշիացել է, սակայն իրականում խորքում եռացող օջախներ կան. Աբրահամյան
19/12/2023 10:22
Թուրքական բառապաշարում «Զանգեզուրի միջանցք» ձևակերպումը կրկին ակտիվացվել է և տարբեր ռեգիոնալ նախագծերի համատեքստում շրջանառության մեջ դրվել: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այդ հայտարարություններից տպավորություն է ստեղծվում, որ դա, անկախ Հայաստանի կամքից, իրականացվելու է:
Մի կողմից հասկանալի է, որ Հայաստանում իշխանության գլխին կանգնածը հետևողական է միայն երկրի ներսում մարդկանց ջարդելու կամ նստեցնելու հրաման տալուց, իսկ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի առաջ խոնարհվում և անվերջ զիջում է, սակայն դեռ պարզ չէ, թե միջանցքի/երթուղու մասով ընդհանուր եզրեր գտնվե՞լ են, թե՞ թուրքական օրակարգում դա ուժային լուծում է ենթադրում:
Հայաստանյան ներքաղաքական իրողություններից կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ դիմադրության ռեսուրսը փոշիացել է, սակայն իրականում խորքում եռացող օջախներ կան, որոնք ամենաանսպասելի իրավիճակներում կարող են ակտիվանալ ու գործընթացներ գեներացնել»:

Абрамян: Из внутриполитических реалий Армении может сложиться впечатление, что ресурс сопротивления превратился в прах, но на самом деле глубоко внутри кипят очаги сопротивления
19/12/2023 10:36
В турецком словарном запасе возобновилась формулировка «Зангезурский коридор» и введена в оборот в контексте различных региональных проектов. Об этом на своей странице в Facebook написал депутат НС Армении Тигран Абрамян.
«Эти заявления создают впечатление, что он будет реализован независимо от воли Армении.
С одной стороны, понятно, что тот, кто стоит у власти в Армении последователен лишь в том, чтобы отдавать приказы давить или сажать людей внутри страны, но он преклоняется перед Азербайджаном и Турцией и идет на бесконечные уступки, однако до сих пор неясно, был ли найден общий язык в отношении коридора/маршрута, или это предполагает силовое решение турецкой повестки дня?
Из внутриполитических реалий Армении может сложиться впечатление, что ресурс сопротивления превратился в прах, но на самом деле существуют глубинные очаги, которые могут активизироваться и генерировать процессы в самых неожиданных ситуациях».