Արմեն Աշոտյանն այսօր նոր տերմինաբանություն ներմուծեց, որը շատ հստակ բնութագրում է դատաիրավական համակարգի ողջ մերկությունը․ Տիգրան Աբրահամյան
19/12/2023 22:07
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի գործով դատավարությանը և կոնկրետ այսօրվա դատական նիստին։
«Արմեն Աշոտյանի գործով դատական նիստը բավականին աշխույժ է անցնում` մի կողմից իշխանության գործադրած բութ գործիքակազմն է, մյուս կողմից Արմենի փաստարկված խոսքը` համեմված ինտելեկտուալ հումորով ու իրավական ապտակներով:
Արմենն այսօր նոր տերմինաբանություն ներմուծեց դաշտ, որը շատ հստակ բնութագրում է դատաիրավական համակարգի ողջ մերկությունը:
«Սարքելու ինդուստրիա», «սարքելու հոսքագիծ», վերջերս մոդայիկ դարձած խաչմերուկ  բառը, բայց այս դեպքում ոչ թե խաղաղության, այլ արդարության:
Սրանք ձևակերպումներ են, որոնք բնութագրում են իշխանության մղումները` քննչական, դատախազական, դատական համակարգերից մինչև քաղաքական որոշումներ կայացնող կենտրոններ:
Արմենը նաև հիշեցրեց տխրահռչակի վերջին «կռուտիտը»` մենք դատարանի դռները մի քանի ժամով փակել էինք՝ արդարադատության դռները բացելու համար:
Սա պարզ լեզվով ասած նշանակում է, որ իշխանությունը թքած ունի օրենքի և Սահմանադրության վրա ու քաղաքական խնդիրներ լուծելիս առաջնորդվում է նեղ անձնական ցանկություններով, քմահաճույքներով և ֆանտազիաներով:

Тигран Абрамян: Армен Ашотян сегодня ввел новую терминологию, которая ярко характеризует всю "наготу" правовой системы
19/12/2023 23:42
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян коснулся судебного процесса по делу вице-президента РПА Армена Ашотяна и, в частности, сегодняшнего судебного заседания.
«Судебное заседание по делу Армена Ашотяна проходит достаточно оживленно: с одной стороны, это глупый инструментарий, используемый властями, с другой - аргументированная речь Армена, приправленная интеллектуальным юмором и юридическими "пощечинами".
Сегодня Армен ввел в сферу новую терминологию, которая ярко характеризует всю "наготу" правовой системы.
«Создание индустрии», «создание линии потока», ставшее модным в последнее время слово «перекресток», но в данном случае не мира, а справедливости.
Это формулировки, которые характеризуют направленность деятельности властей: от следственной, прокурорской, судебной систем до центров принятия политических решений.
Армен также напомнил о последнем «выкручивании» пресловутого: мы закрыли двери суда на несколько часов, чтобы открыть двери правосудия.
Говоря простым языком, это означает, что власти наплевать на закон и Конституцию и при решении политических задач руководствуется узколичными желаниями, прихотями и фантазиями.