ՄԻԵԴ-ը «Նարայանը և մյուսներն՝ ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճիռ է կայացրել
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Նարայանը և մյուսներն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճիռը։
ՄԻԵԴ-ի որոշմամբ՝ խախտվել է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը (կյանքի իրավունք)՝ կապված զինծառայողներ Էդգար Նարայանի և Էրիկ Աբովյանի մահվան, ինչպես նաև նրանց մահվան հանգամանքների քննության բացակայության վերաբերյալ։
ՄԻԵԴ-ի որոշմամբ՝ Ադրբեջանը պարտավոր է Կոնվենցիայի 44-րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից հետո երեք ամսվա ընթացքում դիմողներին վճարել 16 հազար եվրո յուրաքանչյուր դիմումի համար, գումարած ցանկացած հարկ, որը կարող է գանձվել ոչ նյութական վնասի համար, 2780 եվրո յուրաքանչյուր հայտի համար, որոնք պետք է համատեղ վճարվեն համապատասխան դիմորդներին, գումարած ցանկացած հարկ, որը կարող է գանձվել նրանցից՝ կապված ծախսերի հետ։
Դիմումատուները Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների հարազատներն են։ Գործը վերաբերում է ադրբեջանցի զինծառայող Չինգիզ Գուրբանովի կողմից հայ զինծառայողներին սպանելուն։
1995 թվականին ծնված Էդգար Նարայանը, 1996 թվականին ծնված Էրիկ Աբովյանը և 1990 թվականին ծնված Շավարշ Մելիքյանը զոհվել են 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մերձակայքում գտնվող «Բիթլիս» մարտական դիրքում հերթապահություն իրականացնելիս։

ЕСПЧ вынес вердикт по делу «Нараян и другие против Азербайджана»
Европейский суд по правам человека опубликовал приговор по делу «Нараян и другие против Азербайджана».
Согласно решению ЕСПЧ, в связи со смертью военнослужащих Эдгара Нараяна и Эрика Абовяна, а также отсутствием какого-либо расследования обстоятельств их смерти была нарушена статья 2 Конвенции (право на жизнь).
Согласно решению ЕСПЧ, в течение трех месяцев с даты вступления в законную силу решения суда в соответствии со статьей 44.2 Конвенции, Азербайджан обязан выплатить заявителям 16 000 евро за каждое заявление, плюс любые налоги, которые могут быть взысканы, в качестве компенсации материального ущерба - 2780 евро за каждое заявление, выплачиваемые совместно соответствующим заявителям, плюс любые налоги, которые могут быть начислены на них в качестве компенсации расходов.
Заявители являются родственниками военнослужащих Вооруженных Сил Республики Армения. В деле речь идет об убийстве армянских военнослужащих азербайджанским военнослужащим Чингизом Гурбановым.
Заявителями являются десять граждан Армении. Это родители, братья и сестры Эдгара Нараяна (1995 года рождения), Эрика Абовяна (1996 года рождения) и Шаварша Меликяна (1990 года рождения). Пострадавшие являлись военнослужащими Вооруженных Сил Республики Армения.
Эдгар Нараян (1995 года рождения), Эрик Абовян (1996 года рождения) и Шаварш Меликян (1990 года рождения) погибли 29 декабря 2016 года при исполнении служебного долга на боевой позиции “Битлис” вблизи села Чинари Тавушской области Республики Армения.