Հայաստանի ֆուտզալի ընտրանին չի մեկնելու Ֆինլանդիա
Հայաստանի ֆուտզալի հավաքականը չի մեկնելու Ֆինլանդիա՝ անցկացնելու Ֆուտզալի Աշխարհի առաջնության էլիտ ռաունդի 6-րդ մրցափուլի Ֆինլանդիա-Հայաստան հանդիպմումը:
Այս մասին գրում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան: Ֆեդերացիայի տարածած հաղորդագրության մեջ ասված է. «Հայաստանի հավաքականը չի մեկնելու Ֆինլանդիա՝ անցկացնելու մրցաշարի վերջին հանդիպումը: ՀՖՖ-ն նման որոշում է կայացրել՝ հաշվի առնելով բրազիլացի ֆուտզալիստների շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Ֆուտզալում տասնյակ տարիներ ի վեր բազմաթիվ ուժեղ հավաքականների կազմերում հանդես են գալիս բրազիլացի խաղացողներ: Ֆուտբոլում և ֆուտզալում գործում է օրենք, ըստ որի այլազգի խաղացողները կարող են հանդես գալ տվյալ երկրի հավաքականում, եթե այդտեղ ապրել և խաղացել են վերջին 5 տարիների ընթացքում: Չնայած դրան՝ ֆուտզալում երկար ժամանակ ուշադրություն չի դարձվել վերոնշյալ օրենքի կիրառմանը, և ֆուտզալի զարգացման նպատակով աչք է փակվել այն բրազիլացիների վրա, որոնք 5 տարի չեն խաղացել տվյալ երկրում, սակայն, քաղաքացիություն ստանալով, հանդես են եկել տարբեր երկրների հավաքականների կազմերում:
Նման ֆուտզալիստներով համալրված թիմերը հանդես են եկել խոշոր մրցաշարերում և բարձր տեղեր զբաղեցրել:
Այս անգամ, սակայն, հիմնվելով էլիտ-ռաունդի խմբում մեր մրցակից երկրների՝ Պորտուգալիայի և Ֆինլանդիայի բողոքների վրա, ՈՒԵՖԱ-ն ուսումնասիրել է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի հավաքականի կազմում հանդես եկող բրազիլացի ֆուտբոլիստների՝ այդ թիմերում խաղալու իրավասությունը և տեխնիկական պարտություններ է գրանցել երկու երկրների հավաքականներին Պորտուգալիայի և Ֆինլանդիայի հետ խաղերում: Բողոք է ներկայացվել նաև Ռումինիայի հավաքականի դեմ:
Ինչպես ՀՖՖ-ն, այնպես էլ ՎՖՖ-ն բողոքարկել են այդ որոշումները և հարցը բարձրացրել են ՈՒԵՖԱ-ի Ֆուտզալի կոմիտեում: Հայաստանի ներկայացուցիչը Կոմիտեի նիստին առաջարկել է, որ բոլոր ֆուտբոլիստները, ովքեր արդեն իսկ խաղացել են հավաքականների կազմերում մինչև վերոնշյալ բողոքը, իրավունք ունենան շարունակել ելույթներն իրենց ընտրանիների կազմերում, իսկ նմանատիպ որոշումը տարածվի միայն այն խաղացողների վրա, ովքեր հավաքական կհրավիրվեն 2024 թ. հունվարի 1-ից: ՀՖՖ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ բողոքների շարունակական լինելու դեպքում վտանգված է լինելու ֆուտզալի ապագան:
Այդ առաջարկին սատարել են մի շարք ֆեդերացիաներ, և այժմ սպասում են համապատասխան որոշման կայացմանը: Հենց այդ պատճառով ՀՖՖ-ն որոշել է չմասնակցել վերջին հանդիպմանը, քանի որ տվյալ հարցով որոշում դեռ չկա»:

Национальная сборная по футзалу не поедет в Финляндию
Сборная Армении по футзалу не поедет в Финляндию на последний матч элит-раунда отборочного турнира чемпионата мира. Федерация футбола Армении выступила с заявлением, в котором говорится:
«Сборная Армении не поедет в Финляндию на заключительный матч турнира. Такое решение ФФА приняла, приняв во внимание ситуацию вокруг бразильских футзалистов.
Как известно, бразильские игроки на протяжении десятилетий играют во многих сильных сборных по футзалу. В футболе и футзале существует закон, согласно которому иностранные игроки могут играть в сборной данной страны, если они жили и играли там последние 5 лет. Несмотря на это, на применение вышеупомянутого закона в футзале долгое время не обращалось внимания, а в целях развития футзала взоры были обращены на тех бразильцев, которые не играли в данной стране в течение 5 лет, однако, получив гражданство, играли в составе сборных разных стран.
Команды, укомплектованные такими футзалистами, выступали на крупных турнирах и занимали высокие места.
Однако на этот раз, основываясь на жалобах наших стран-соперников Португалии и Финляндии в группе элитного раунда, УЕФА проверил право бразильских футболистов из Армении и Грузии играть за эти команды и присудил технические поражения для обеих команд в матчах против Португалии и Финляндии. Жалоба также была подана на сборную Румынии.
Как ФФА, так и ФФГ обжаловали это решение и подняли этот вопрос в комитете УЕФА по футзалу. Представитель Армении на заседании комитета предложил, чтобы все футзалисты, которые уже играли в национальных сборных до подачи вышеупомянутой жалобы, имели право продолжать выступления в своих сборных, при этом аналогичное решение должно распространяться только на тех игроков, которые будут приглашены в сборную с 1 января 2024 г. Представитель ФФА подчеркнул, что если жалобы продолжатся, будущее футзала окажется под угрозой.
Предложение было поддержано рядом федераций и сейчас ожидается соответствующее решение. Именно поэтому ФФА решила не участвовать в последнем матче, поскольку решения по этому вопросу пока нет».