Ռուսաստանը պատրաստ է կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել Հայաստանին հուզող հարցերին․ ԱԳՆ
Ռուսական կողմն ակնկալում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Սանկտ- Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին, Մոսկվան պատրաստ է կառուցողական կերպով լուծել Երևանի հետ բոլոր հարցերը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ելնում ենք նրանից, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Վովայի Փաշինյանը կօգտվի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հրավերից և դեկտեմբերի 25-26-ը կժամանի Սանկտ- Պետերբուրգ՝ մասնակցելու Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստին և ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների ավանդական նախաամանորյա հանդիպմանը։ Այդտեղ էլ, ըստ էության, կարելի էր բարձրացնել բոլոր հետաքրքրող հարցերը»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը պատրաստ է քննարկել եղած խնդիրները։
«Մոսկվան, առաջնորդվելով Հայաստանի հետ հարաբերությունների դաշնակցային բնույթով, միշտ պատրաստ է լուծել ի հայտ եկող բոլոր խնդիրները՝ հանգիստ, պրոֆեսիոնալ և գործընկերային ձևաչափում»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

МИД: Россия готова проявить конструктивный подход к вопросам, волнующим Армению
Российская сторона рассчитывает на посещение премьер-министром Армении Николом Пашиняном заседания Высшего Евразийского экономического совета и неформальной встречи руководителей стран-членов Содружества независимых государств в Санкт-Петербурге, Москва готова проявить конструктивный подход в решении вопросов с Ереваном, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Мы исходим из того, что премьер-министр Армении Никол Воваевич Пашинян воспользуется приглашением президента Российской Федерации и приедет 25-26 декабря в Санкт-Петербург, где примет участие в заседании высшего Евразийского экономического совета и традиционной предновогодней встрече глав государств-участников СНГ. Такой визит армянского премьер-министра дал бы возможность "поднять все интересующие вопросы"", - сказала Захарова.
По ее словам, Россия готова обсуждать существующие проблемы.
Москва, руководствуясь союзническими отношениями с Арменией, всегда готова решать все возникающие проблемы в непринужденном, профессиональном и партнерском формате , - добавила официальный представитель МИД России.