Ես համարում եմ, որ բանակցությունները շարունակվում են․ կարող են նաև նոր շփումներ լինել ադրբեջանական կողմի հետ․ Փաշինյան
19/12/2023 23:29
Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացը շարունակվում է, այդ թվում՝ օնլայն ձևաչափով, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մի քիչ շարունակվում է այդ թվում՝ օնլայն ռեժիմով, որովհետև գիտեք՝ մենք Ադրբեջանին ենք մեր առաջարկները տալիս, հիմա սպասում ենք իրենց կողմից արձագանքին»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև ադրբեջանական կողմի մեղադրանքներին, ըստ որոնց Հայաստանն ուշացնում էր «խաղաղության պայմանագրի» վերաբերյալ առաջարկների պատասխանները։
«Նրանք մեզ մեղադրում էին, որ մենք 2 ամիս պատաասխան չէինք տալիս, բայց ի՞նչն էր դրա պատճառը․ մեր առաջարկները պատրաստ էին, անընդհատ նախատեսվում էին հանդիպումներ, և ձգձգվել է այն պատճառով, որ Ադրբեջանը 4 հանդիպում իրար վրա մերժել է։ Այդ ամեն հանդիպումը այդ բանակցային փաթեթի փոխանցման մաս էր։ Բայց հիմա էլ ես համարում եմ, որ բանակցությունները շարունակվում են խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ, որովհետև հիմա եթե առերես քննարկել չհաջողվի, այդ աշխատանքն էլ է բանակցություն»,- այդ առնչությամբ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян: Я считаю, что переговоры продолжаются: также могут быть новые контакты с азербайджанской стороной
20/12/2023 00:45
Переговорный процесс с Азербайджаном продолжается, в том числе в онлайн-формате, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью Общественному телевидению.
"Переговорный процесс немного продолжается, в том числе в онлайн-режиме, потому что, знаете, мы передаем свои предложения Азербайджану, теперь ждем их ответа", - сказал он.
Никол Пашинян также коснулся обвинений азербайджанской стороны, согласно которым Армения затягивает ответы на предложения относительно «мирного договора».
«Нас обвинили в том, что мы не давали ответа 2 в течении месяцев, но какая была тому причина? наши предложения были готовы, встречи постоянно планировались, но они откладывались из-за того, что Азербайджан отклонил 4 встречи подряд. Каждая встреча была частью передачи этого переговорного пакета. Но и сейчас я считаю, что переговоры продолжаются по тексту мирного договора, потому что теперь, если невозможно обсудить его с глазу на глаз, эта работа - это тоже переговоры", - сказал в этой связи Никол Пашинян.