Ադրբեջանը, ի դեմս Հայաստանի իշխանության, ունի գաղափարական գործընկեր. Տիգրան Աբրահամյան
Ադրբեջանական հիմնական քարոզչական կանալներից մեկը, տարբեր երկրներ ներկայացնող պրոֆեսորների, փորձագետների մասնակցությամբ ծավալուն նյութ է պատրաստել, որտեղ փորձել է «վերլուծել» նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Արցախի հարցով հնչեցվող հայտարարությունները, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ադրբեջանին մտահոգել է Արցախի հարցով հնչող պահանջատիրական դիրքորոշումը, որը որպես ռևանշի հնարավորություն է դիտարկվում:
Այս համատեքստում ադրբեջանական քարոզչական մեքենան փորձել է «մեկնաբանել» Սերժ Սարգսյանի` Լեհաստանի նորընտիր վարչապետ Տուսկին ուղղված շնորհավորանք-ուղերձները, որի տակ, ըստ ադրբեջանցիների, սպառնալիք է թաքնված:
Որքան էլ Ադրբեջանը տարբեր միջազգային ամբիոններից հայտարարի, որ Արցախի հարցը լուծված կամ փակված է, ակնհայտ երևում է, որ նա նույնիսկ իր հնչեցրածի մասով անհանգստություններ ունի:
Այո՛, այսօր Ադրբեջանը, ի դեմս Հայաստանի իշխանության, ունի գաղափարական գործընկեր, համախոհ, բայց դա միայն ժամանակավոր պատուհան է Բաքվի համար, որից վերջինս փորձում է առավելագույնս օգտվել»,- նշել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: У Азербайджана есть идеологический партнер в лице власти Армении
Один из главных пропагандистских каналов Азербайджана при участии профессоров и экспертов, представляющих разные страны, подготовил обширный материал, в котором попытались «проанализировать» заявления президента Сержа Саргсяна по вопросу Арцаха. Об этом написал секретарь фракции НС "Честь имею" Тигран Абрамян.
«Азербайджан обеспокоен требовательной позицией по Арцахскому вопросу, которая рассматривается как возможность реванша.
В этом контексте азербайджанская пропагандистская машина попыталась «интерпретировать» поздравительные послания Сержа Саргсяна, адресованные новоизбранному премьер-министру Польши Туску, под которыми, по мнению азербайджанцев, скрывается угроза.
Сколько бы Азербайджан ни заявлял на различных международных площадках о том, что Арцахский вопрос решен или закрыт, очевидно, что у него есть опасения даже по поводу того, что он озвучивает.
Да, сегодня у Азербайджана в лице власти Армении есть идеологический партнер, единомышленник, но это лишь временное окно для Баку, которым последний пытается максимально воспользоваться", - сказал Абрамян.