«Հրապարակ». Շահրամանյանի գլխի տակ փափուկ բարձ են փորձում դնել և Արցախի հարցը նրա տնօրինությունից հանել
21/12/2023 09:39
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանն ԱԺ 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողով գնալուց հետո սահուն ինտեգրվել է Հայաստանի իշխանություններին: Իհարկե, խոսքը ոչ բարձրաստիճան շրջանակների մասին է, քանի որ Արցախից գալուց հետո մինչ օրս նա Փաշինյանի ընդունելությանը չի արժանացել, այլ միջին օղակների, որոնք Շահրամանյանի գլխի տակ փափուկ բարձ են փորձում դնել և Արցախի հարցը նրա տնօրինությունից հանել:
Որքան էլ նա հավատարմության երդումներ տա իշխանությանը, նրա նկատմամբ անվերապահ վստահություն չի լինելու: Այս շրջանակների խնդիրը Շահրամանյանին խաղից դուրս բերելը և Սամվել Բաբայանին առաջ մղելն է` արցախցիների հարցերում «կարգադրիչ» նշանակելով։ Վերջերս էլ Բաբայանն ու Շահրամանյանը հանդիպել են՝ քննարկել արցախցիների՝ Արցախ վերադառնալու խնդիրը: Բաբայանը կրկին պնդել է, որ իրեն լիազորեն Ադրբեջանի հետ բանակցել, որպեսզի վերադարձի հարցը փորձեն լուծել: Իսկ եթե դա չի ստացվում, ապա փորձեն նրանց կոմպակտ տեղավորել Սյունիքում»։

«Грапарак»: Шахраманяну пытаются подложить "мягкую подушку" под голову и вывести вопрос Арцаха из-под его контроля
21/12/2023 10:22
Газета "Грапарак" пишет: "Президент Арцаха Самвел Шахраманян плавно интегрировался во власть Армении после посещения следственной комиссии НС по расследованию обстоятельств 44-дневной войны. Конечно, речь идет не о высокопоставленных кругах, потому что после приезда из Арцаха его до сих пор не принял Пашинян, речь о средних кругах, которые пытаются подложить "мягкую подушку" под голову Шахраманяна и вывести вопрос Арцаха из-под его контроля.
Сколько бы он ни клялся в верности властям, безусловного доверия к нему не будет. Задача этих кругов – вывести Шахраманяна из игры и продвинуть вперед Самвела Бабаяна, назначив его «указчиком» в делах арцахцев. Недавно Бабаян и Шахраманян встретились, чтобы обсудить проблему возвращения арцахцев в Арцах. Бабаян вновь настоял на том, чтобы ему разрешили вести переговоры с Азербайджаном, чтобы попытаться решить вопрос о возвращении. А если не получится, то постараться разместить их компактно в Сюнике».