Իրանի նախագահն աջակցություն է հայտնել Կովկասում հաղորդակցության ուղիների բացմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության սկզբունքի վրա
21/12/2023 12:30
Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում իր աջակցությունն է հայտնել Կովկասում հաղորդակցության ուղիների բացմանն ուղղված ցանկացած գործողության, որը միևնույն ժամանակ հիմնված կլինի բոլոր երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Իրանի նախագահի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունում։
Ի պատասխան Հայաստանի կառավարության ծրագրի՝ զարգացնելու ճանապարհային և երկաթգծային հաղորդակցության ուղիները երկու երկրների, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրների միջև, Ռայիսին ասել է․«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն աջակցում է կովկասյան տարածաշրջանի հետ հաղորդակցության ուղիների և ենթակառուցվածքների բացման ցանկացած գործողության և հարթակի՝ միևնույն ժամանակ հարգելով բոլոր երկրների ազգային ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, և դա գնահատում է որպես արդյունավետ քայլ խաղաղության ամրապնդման և իր հարևանների շահերի ապահովման ուղղությամբ»։
Ռայիսին նաև գոհունակություն է հայտնել Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունների զարգացման և համաձայնագրերի իրագործման առնչությամբ։
Նա շեշտել է, որ Կովկասը կարևոր տարածաշրջան է, որտեղ խաղաղության անհրաժեշտություն կա։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունը Կովկասի նկատմամբ ամրագրված է, և պետք է հոգ տանել, որ կովկասյան տարածաշրջանը մրցակցության դաշտ չդառնա արտատարածաշրջանային երկրների համար, և նրա հարցերը լուծեն տարածաշրջանի երկրներն՝ առանց կողմնակի անձանց միջամտության», - ասել է Իրանի նախագահը։
Իսկ Թեհրանում 3+3 ձևաչափով հանդիպման անցկացումը Ռայիսին գնահատել է որպես կառուցողական քայլ տարածաշրջանային հարաբերություններն ամրապնդելու և համագործակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանի երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
Ըստ հաղորդագրության՝ վարչապետ Փաշինյանն իր հերթին Իրանի և Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև շփումների շարունակությունն ու աճը որակել է որպես երկու երկրների կամք՝ համակողմանիորեն զարգացնելու երկկողմ հարաբերությունները։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնել էին, որ զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգային թեմաներին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել երկկողմ պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին:

Президент Ирана выразил поддержку открытию каналов связи на Кавказе на основе принципа территориальной целостности
21/12/2023 12:47
Президент Исламской Республики Иран Эбрахим Раиси в телефонном разговоре с премьер-министром Армении Николом Пашиняном выразил поддержку любым действиям, направленным на открытие каналов связи на Кавказе, которые будут на принципе соблюдения суверенитета и территориальной целостности всех стран. Как передает «Арменпресс», это отмечено в сообщении пресс-службы президента Ирана.
В ответ на план правительства Армении по развитию автомобильного и железнодорожного сообщения между двумя странами, а также странами региона, Раиси сказал: «Исламская Республика Иран поддерживает любые действия и платформы по открытию каналов связи и инфраструктур в Кавказском регионе, при уважении национальных интересов всех стран, принципа суверенитета и территориальной целостности, и оценивает их как эффективный шаг на пути к укреплению мира и обеспечению интересов своих соседей».
Эбрахим Раиси выразил удовлетворение развитием отношений между Арменией и Ираном и реализацией соглашений.
Он подчеркнул, что Кавказ является важным регионом, где существует необходимость мира.
«Внешняя политика Исламской Республики Иран в отношении Кавказа определенна, и необходимо позаботиться о том, чтобы кавказский регион не стал полем конкуренции для внерегиональных стран, а его вопросы решались бы странами региона без вмешательства посторонних» - подчеркнул президент Ирана.
Проведение встречи в Тегеране в формате «3+3» Эбрахим Раиси оценил как конструктивный шаг в направлении укрепления региональных отношений и сотрудничества, а также регулирования отношений между странами региона.
Согласно сообщению, премьер-министр Пашинян, в свою очередь, охарактеризовал продолжение и рост контактов между высокопоставленными должностными лицами Ирана и Армении как волю обеих стран к всестороннему развитию двусторонних отношений.
Ранее в Аппарате премьер-министра сообщили, что собеседники обсудили вопросы повестки армяно-иранских отношений и двусторонних соглашений.