Արցախի նախագահի հրամանագրի չեղարկման պաշտոնական տեղեկատվություն պետք է լինի. ՄԻՊ
Հուվարի 1-ին կլուծարվի՞ արդյոք Արցախի Հանրապետությունը։ Հարցը, թերևս ամենաշատն է քննարկվում այս օրերին, քանի որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ին մամուլում շրջանառվեց նախագահ Սամվել Շահրամանյանի հրամանագիրը՝ «2024 թվականի հունվարի 1-ից Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ» բովանդակությամբ։
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը կարծում է, որ նախագահի հրամանագրի չեղարկման պաշտոնական տեղեկատվություն լինելու է, քանի որ ակնհայտ հակասահմանադրական հրամանագիրն իր էությամբ առ ոչինչ է։
«Նաև Արցախի Հանրապետության նախագահը Երևանում հայտարարեց, որ մեկ անձը չի կարող մեկ ստորագրությամբ լուծարել կամ դադարեցնել համաժողովրդական հանրաքվեով ձևավորված հանրապետությունը»,- MediaHub-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի ՄԻՊ-ը։
Գեղամ Ստեփանյանն իրավական տեսանկյունից նշել է, որ հրամանագրերն, ըստ էության, ուժի մեջ են մտնում հրապարակման պահից, սակայն, որևէ անգամ այդ հրամանագիրն Արցախի իրավական ակտերի դատաբազայում չի հրապարակվել։
«Իրավական տեխնիկայի տեսանկյունից որևէ ձևով նման հրամանագիր չի մտել։ Բայց, ամեն դեպքում, նման հրամանագրի վերաբերյալ տեղեկատվություն տարածվել է, և կարծում եմ՝ չեղարկման վերաբերյալ ևս պետք է լինի։ Իմ գնահատմամբ, հարցը ոչ թե իրավական, այլ ավելի շատ տեղեկատվական դաշտում է, որովհետև ուժի սպառնալիքի տակ նման հայտարարությունը՝ տրամաբանորեն և բնականորեն հանրությունն ակնկալում է դրա չեղարկման և կամ դրա գոյություն չունենալու մասին հավելյալ տեղեկատվություն»,- նշել է նա։
Ստեփանյանն անդրադարձել է նաև հանրության լայն շրջանում քննարկվող Արցախ հետվերադարձի շուրջ խոսակցություններին։
«Բռնագաղթից հետո ես առիթ ու հնարավորություն եմ ունեցել տարբեր միջազգային դերակատարների, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանատների ներկայացուցիչների հետ այս հարցի շուրջ քննարկումներ ունենալ։ Իհարկե, վերադարձի հետ կապված մենք այլ, իրենք այլ պատկերացում ունեն։ Բայց որ այս թեման չպետք է փակվի, դրանում մեծ անելիք ունենք, սա իմ համոզմունքն է»,- ասել է նա։
Վերադարձի պայմանների մասին տարբեր քննարկումների ժամանակ, հատկապես միջազգային դերակատարներին հետ Արցախի ՄԻՊ-ը բացառել է հետ վերադառնալու դեպքում՝ ադրբեջանական դրոշների, ոստիկանական կամ ուժային կառույցների վերահսկողության ներքո ապրելը, վստահեցրել, որ նման դեպքում որևէ արցախցի չի վերադառնա։

Омбудсмен: Должна быть официальная информация об отмене указа президента Арцаха
Будет ли распущена Республика Арцах 1 января? Вопрос, пожалуй, самый обсуждаемый в эти дни, поскольку 28 сентября 2023 года в прессе был распространен указ президента Самвела Шахраманяна, с содержанием: «С 1 января 2024 года Нагорно-Карабахская Республика (Арцах) прекращает свое существование".
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян считает, что будет официальная информация об отмене указа президента, поскольку заведомо антиконституционный указ по сути недействителен.
"Также президент Республики Арцах заявил в Ереване, что один человек не может одной подписью распустить республику, образованную путем всенародного референдума", - сказал Защитник прав человека Арцаха в беседе с MediaHub.
Гегам Степанян отметил, что с юридической точки зрения указы фактически вступают в силу с момента опубликования, однако этот указ ни разу не был опубликован в правовых актах Арцаха.
«С точки зрения юридической техники никакого такого указа вообще не было принято. Но в любом случае информация о таком указе распространена, и я думаю, должна быть информация и об его отмене. По моей оценке, вопрос не юридический, а скорее информационный, потому что от такого заявления под угрозой применения силы логично и естественно, что общественность ожидает дополнительной информации о его отмене и/или его отсутствии", - отметил он.
Степанян также коснулся разговоров о возвращении в Арцах, распространяющихся среди широкой общественности.
«После вынужденного переселения у меня была возможность провести дискуссии по этому вопросу с различными международными деятелями, представителями посольств, аккредитованных в Армении. Конечно, у нас другое представление о возвращении, у них другое представление. Но эту тему не следует закрывать, нам предстоит многое сделать в этом направлении, это мое убеждение", - сказал он.
В ходе различных обсуждений условий возвращения, особенно с международными акторами, Защитник прав человека Арцаха исключил возможность проживания под азербайджанскими флагами, под контролем полиции или силовых структур Азербайджана в случае возвращения и заверил, что ни один арцахец в таком случае не вернется.