Արցախը լուծարելու մասին հրամանագիրն այլևս գոյություն չունի, հունվարի 1-ից Արցախը չի լուծարվելու. Սամվել Շահրամանյանի խորհրդական
22/12/2023 15:29
Արցախը լուծարելու մասին հրամանագիրն այլևս գոյություն չունի, «Ազատության» հետ զրույցում պնդել է Արցախի նախագահի խորհրդական Վլադիմիր Գրիգորյանը, ընդգծելով, որ դրա համար հիմք է հանդիսանում նախագահի հոկտեմբերի 19-ի հրամանագիրը, համաձայն որի Արցախի նախագահը, պետնախարարը, կառավարության անդամները, խորհրդարանը, անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, իրավապահ մարմինները, Ստեփանափակերտի քաղաքապետը ու վարչական շրջանների ղեկավարները շարունակում են պաշտոնավարել՝ հասարակական հիմունքներով, այսինքն՝ առանց վարձատրության։
Շահրամանյանի այդ հրամանագրում նաև նշվում է, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ից հետո Արցախի Հանրապետության անունից տրվող փաստաթղթերը վավերական են:
«Արդեն իսկ այդ հրամանագրով մենք կարող ենք համարել, որ պարոն Շահրամանյանը չեղարկել է իր սեպտեմբերի 28-ին ստորագրած հրամանագիրը։ Այսինքն՝ Արցախի Հանրապետությունը, կառավարությունը և մնացած բոլոր մարմինները 2024 -ից հետո շարունակելու են իրենց գործունեությունը»,- ասել է նա:
- Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Արցախը լուծարելու մասին սեպտեմբերի 28-ի իր հրամանագիրը չեղարկելու վերաբերյալ նոր հրամանագիր Սամվել Շահրամանյանն այլևս չի ստորագրի։ Չսպասե՞լ նոր հրամանագիր։
- Ո՛չ, սպասելու կարիք չկա։ Քանի որ Արցախը լուծարելու որոշումը եղել է ոչ իրավաչափ և դրանից հետո ընդունվել է հոկտեմբերի 19-ի հրամանագիրը, և նաև ընդունվել են մի շարք իրավական նորմատիվ ակտեր, դա ենթադրում է, որ Արցախի Հանրապետությունը 2024-ից հետո լինելու է։
- Իրավական խնդիրներ չեն լինելո՞ւ, դուք այս հարցը քննարկե՞լ եք իրավաբանների հետ։
- Իհարկե այդ ամենը քննարկվել է։ Մենք կարող ենք համարել, որ այլևս սեպտեմբերի 28-ի հրամանագիրը գոյություն չունի։

Советник Самвела Шахраманяна: Указа о роспуске Арцаха больше не существует, Арцах не будет распущен с 1 января
22/12/2023 17:35
Указа о роспуске Арцаха больше не существует, подчеркнул в беседе с радиостанцией "Свобода" советник президента Арцаха Владимир Григорян, подчеркнув, что основанием для этого является указ президента Арцаха от 19 октября, согласно которому президент, госминистр, члены правительства, НС, секретарь Совета безопасности, правоохранительные органы, мэр и руководители административных районов  Степанапакерта продолжают занимать должности - на общественных началах, то есть без оплаты за работу.
В данном указе Шахраманяна также говорится, что документы, выданные от имени Республики Арцах после 1 октября 2023 года, действительны. «Уже с учетом этого указа можно считать, что господин Шахраманян отменил подписанный им 28 сентября указ. То есть Республика Арцах, правительство и все другие органы республики после 2024 года продолжат свою деятельность», заявил Григорян.
- Означает ли это, что Самвел Шахраманян больше не будет подписывать новый указ об отмене своего указа от 28 сентября относительно упразднения Арцаха? Не стоит ждать нового указа?
Нет, в этом нет необходимости. Поскольку решение об упразднении Арцаха было неправомерным и после этого был принят указ от 19 октября, а также ряд правовых нормативных актов, то это предполагает, что Республика Арцах будет после 2024 года.