Իրանում 29-ամյա կնոջը կախաղան են բարձրացրել ամուսնուն սպանելու համար
Իրանում 29-ամյա կնոջը կախաղան են բարձրացրել, քանի որ սպանել է ամուսնուն, ով կնոջը ընտանեկան բռնության է ենթարկել:
Սամիրա Սոբզյանը 15 տարեկանում ամուսնացել է 25-ամյա երիտասարդի հետ։ 19 տարեկանում նրան ձերբակալել են ամուսնու սպանության՝ թունավորման մեղադրանքով։
Դատարանը նրան անմիջապես դատապարտել է մահապատժի, սակայն վճռի կատարումը հետաձգվել է մի շարք բյուրոկրատական ​​պատճառներով։
Ձերբակալման պահին նա ուներ երկու երեխա (որոնցից մեկը՝ նորածին), որոնց վերջին տասը տարվա ընթացքում նրան թույլ են տվել տեսնել միայն մեկ անգամ՝ մահապատժից առաջ՝ դեկտեմբերի սկզբին։
Մահապատժի դատավճիռը կատարվել է դեկտեմբերի 20-ին։
Իրանում աղջիկների ամուսնության օրինական տարիքը 13 տարեկանն է, սակայն հոր կամ պապի համաձայնությամբ նրանք կարող են ավելի վաղ ամուսնանալ։
Սամիրան դարձել է միայն այս տարի Իրանի իշխանությունների կողմից մահապատժի ենթարկված տասնութերորդ կինը:

В Иране повесили 29-летнюю девушку за убийство мужа, подвергавшего ее домашнему насилию
Самира Собзиан была выдана замуж в 15 лет за 25-летнего мужчину. В 19 лет она была арестована по обвинению в убийстве мужа - отравление. Суд сразу вынес ей смертный приговор, но его исполнение было отложено по ряду бюрократических причин.
В момент ареста у нее было двое детей (один из них младенец), с которыми за прошедшие десять лет ей разрешили увидеться только один раз – незадолго до казни, в начале декабря. Смертный приговор был исполнен 20 декабря.
В Иране законный возраст вступления в брак для девушек составляет 13 лет, но с согласия отца или дедушки они могут выйти замуж и раньше.