ՌԴ-ն Հայաստանի իշխանությանը Գլխավոր շտաբի կողմից «խելքը գլուխը հավաքելու» ուղերձ է հասցնում
«Մոսկվան աշխատում է Անդրկովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ»: Այս մասին հայտնել է ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, ՌԴ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովը։
«ՌԴ գլխավոր շտաբի հայտարարության ուղերձը համարժեք է ՀՀ օրվա իշխանությունների վարած քաղաքականությանը, երբ Հայաստանի անունից հանդես եկող անձինք ամեն ինչ անում են, որ տարածաշրջանում՝ մասնավորապես Հայաստանում, ներկայություն ունենան ՆԱՏՕ-ի ստորաբաժանումները, երբ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների հետ ռազմատեխնիկական համագործակցության հուշագրեր են ստորագրում, ՌԴ-ն Հայաստանի իշխանությանը Գլխավոր շտաբի կողմից «խելքը գլուխը հավաքելու» ուղերձ է հասցնում», - Aysor.am-ի հետ զրույցում նշել է պահեստազորի գնդապետ, ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը։
Գլխավոր շտաբի պետը վերահաստատում է, որ Արևմուտքի ներկայությունը տարածաշրջանում ոչ միայն ցանկալի չէ, այլ նաև Ռուսաստանի ազգային-պետական շահերին է հարվածում, և ՀՀ իշխանությունը լավ կանի վերանայի քաղաքականությունը:
Հայկ Նահապետյանի գնահատմամբ՝ ՆԱՏՕ-ն տարածաշրջանում մեկ նպատակ ունի՝ կարճատև կայունություն ապահովելու պատրվակով պետք է ստորագրվի, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագիրը՝ բրյուսելյան կամ վաշինգտոնյան սցենարով։ Իրավիճակին տիրապետելուց հետո, Արևմուտքը հեշտորեն պայթեցնելու է տարածաշրջանը՝ թիրախ դարձնելով Ռուսաստանը և Իրանը։
Ըստ նրա, սա է պատճառը, որ ուղերձները ստանում ենք ՌԴ գլխավոր շտաբից՝ տարածաշրջանում իրենց շահերը պաշտպանելու համար պետք լինի, ուժ կկիրառեն։
«Մեկ շաբաթ առաջ օրվա իշխանությունները մի քանի կարևոր պայմանագրեր ստորագրեցին։ Երևանում գումարված Ռուսաստանի և Հայաստանի տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում ստորագրվեց համաձայնագիր՝ Մեծամորի ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը 10 տարով երկարացնելու վերաբերյալ, Երևանը բանակցում է Եվրասիական զարգացման բանկի հետ՝ մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի նախագծի ֆինանսավորման շուրջ, Հայաստանը դառնում է դարպաս ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև, Հայաստանում ՌԴ դեսպանը խոսեց ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում նոր պայմանագրերի կնքման անհրաժեշտության մասին»։
Հայկ Նահապետյանի գնահատմամբ՝ այս բոլոր իրադարձությունները ՀՀ գործող իշխանության հակառուսական քաղաքականությանը հակասում են: Նահապետյանը կտրուկ փոփոխությունները պայմանավորում է մի քանի հնարավոր սցենարով։
«Արևմուտքը զգուշացրել է, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը, ԵԱՏՄ աշխատանքները ձախողելու փորձերը ժամանակավրեպ են, երկրորդ՝ չեմ բացառում, որ օրվա իշխանություննեը իրենք ՌԴ-ի հետ տնտեսական հարաբերությունների խզման գին են ուզել Արևմուտքից՝ կլորիկ գումար, բայց Արևմուտքը մերժել է։ ՀՀ իշխանությունները հասկացել են, որ եթե երկու կողմից էլ մերժվեն, ծանր վիճակում են հայտնվելու, հետևաբար, փորձեցին կտրուկ որոշումներով իրավիճակ փոխել»։

РФ через Генштаб посылает сигнал властям Армении "опомниться"
«Москва работает над разблокированием транспортных коммуникаций в Закавказье, заключением мирного договора между Баку и Ереваном». Об этом заявил начальник Генерального штаба ВС РФ - первый заместитель министра обороны Российской Федерации генерал армии Валерий Герасимов.
"Посыл заявления Генштаба РФ эквивалентен нынешней политике властей Республики Армения, когда лица, действующие от имени Армении, делают все, чтобы обеспечить присутствие подразделений НАТО в регионе, в частности, в Армении, когда подписывают меморандумы о военно-техническом сотрудничестве со странами-членами НАТО, РФ через Генштаб посылает сигнал властям Армении "опомниться», - заявил в беседе с Aysor.am полковник запаса, военный эксперт Айк Нагапетян.
Начальник Генштаба подтверждает, что присутствие Запада в регионе не только нежелательно, но и ущемляет национально-государственные интересы России, и властям Республики Армения следовало бы пересмотреть эту политику.
По оценке Айка Нагапетяна, у НАТО в регионе одна цель: под предлогом обеспечения краткосрочной стабильности должен быть подписан так называемый мирный договор по брюссельскому или вашингтонскому сценарию. Овладев ситуацией, Запад легко взорвет регион, нацелившись на Россию и Иран.
По его словам, именно поэтому мы получаем сигналы из Генштаба РФ о том, что при необходимости они применят силу для защиты своих интересов в регионе.
«Неделю назад действующие власти подписали несколько важных соглашений. На заседании Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству России и Армении, созванном в Ереване, было подписано соглашение о продлении срока эксплуатации второго энергоблока Мецаморской АЭС на 10 лет, Ереван ведет переговоры с Евразийским банком развития относительно финансирования проекта станции метро «Ачапняк», Армения становится воротами в ЕАЭС для Ирана, посол России в Армении рассказал о необходимости заключения новых соглашений в сфере военно-технического сотрудничества».
По оценке Айка Нагапетяна, все эти события противоречат антироссийской политике действующих властей Армении. Нагапетян объясняет резкие изменения несколькими возможными сценариями.
«Запад предупредил, что попытки выхода из ОДКБ, срыва работы ЕАЭС, являются пустой тратой времени, во-вторых, я не исключаю, что нынешняя власть сама потребовала от Запада за разрыв экономических отношений с РФ цену — крупную сумму, но Запад отказался. Власти Респулики Армения осознали, что если они будут отвергнуты обеими сторонами, они окажутся в сложной ситуации, поэтому попытались изменить ситуацию радикальными решениями».