Փաշինյանին գահընկեց անելը համազգային համախմբման խնդիր է․ ՀՀԿ-ն չունի առաջինը լինելու ամբիցիա, բայց կոնսենսուսի դեպքում պատրաստ է իր ուսերին նոր ծանրություն վերցնել․ Արմեն Աշոտյան
«Առավոտ»-ը հաղորդում է, որ ՀՀԿ ԵԿ փոխնախագահ Աշոտ Անդրեասյանը «Ֆեսբուքի» ուղիղ եթերով ներկայացրել է կալանքի տակ գտնվող ՀՀԿ փոխնախագահ, քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանին ուղղված հարցերի պատասխանները։
Քաղաքացի Կարինե Մարտիրոսյանը հարցրել էր․ «Նիկոլը ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ (միտքը) իսկ ո՞վ է ասում, որ Արցախը ազատագրելը 1991-94 թվականներին ճիշտ էր, ՄԱԿ-ը եւ ամբողջ աշխարհն Արցախը Ադրբեջանի կազմում են ճանաչել, դրա համար այս խնդրի առաջ ենք կանգնել։ Ի՞նչ կասեք այս հարցի շուրջ»։
Ի պատասխան Արմեն Աշոտյանն ասել է․ «Նիկոլը պատկանում է այն մարդկանց տեսակին, որոնք ի սկզբանե արցախուրաց էին եւ արցախատյաց, որոնց համար կյանքի իմաստը «փորը կուշտ, տակը չոր» սկզբունքն է։ Արցախյան շարժումն իր սրտով չէր մինչեւ վարչապետ դառնալը եւս, բավարար է ընթերցեք իր հոդվածները։ Վարչապետի պաշտոնում իր հակաարցախյան կեցվածքը եւս մեկ շարժառիթ ունի․ նա փորձում է իր վրայից մաքրել դավաճանի, կապիտուլյանտի, ազգակործան պատուհասի խարանը՝ դիմելով ամենամեծ եւ անբարո ստերին։ Իրականում Արցախյան հարցով ամբողջ գործընթացը մեզ տանում էր հայկական Արցախի շարունակական գոյությանը, այդ թվում միջազգային գնահատականներով եւ մոտեցումներով։ Առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ իմ՝ Արցախի հարցով Նիկոլի ստերը հաստատող հոդվածներում։ Դեռևս կայսր Նապոլեոնն էր ասում, որ մի ձախողակը բավական է պետությունը քանդելու համար։ Հայաստանը Ֆրանսիայի լեգենդար գործչի ասածի ապացույցը դարձավ»։
Օգտատեր Ռոլանդ Թամրազյանը հարցրել է՝ ՀՀԿ-ն ե՞րբ է կոնկրետ գործողությունների դիմելու։
Ըստ Աշոտյանի՝ ՀՀԿ-ն լիարժեք մասնակցել և աջակցել է Նիկոլին հեռացնելու նախորդ բոլոր հիմնական փորձերին։ «Մեր երկիրն այպիսի վիճակում է, որ ոչ մի առանձին ուժ իշխանափոխություն իրականացնել չի կարող, եւ Փաշինյանին գահընկեց անելը ոչ թե որեւէ առանձին վերցրած կուսակցության, այլ համազգային համախմբման խնդիր է։ ՀՀԿ-ն չունի առաջինը լինելու ամբիցիա, բայց այդպիսի որոշման դեպքում, այդպիսի լայն քաղաքական եւ հանրային կոնսենսուսի դեպքում պատրաստ է իր ուսերին նոր ծանրություն վերցնել։ Այս օրինակը ուզում եմ կրկին բերել. անշուշտ, կարեւոր է, թե ով է առաջին ջութակը, բայց ավելի կարեւոր է, որ ամբողջ նվագախումբը ֆալշ չնվագի»,- նշել է Աշոտյանը։
Նարեկ Մեսրոպյանի հարցին՝ «եթե հաջողվի եւ գաք իշխանության, Նիկոլը եւ մեղավորները պատասխան կտա՞ն, կկալանավորվե՞ն», Արմեն Աշոտյանը պատասխանել է․ «Այս թեմայով մի առանձին հոդված եմ դրել, որից քարավան քարոզիչները ընկան նոպայի մեջ։ Եթե կարճ, ապա ՔՊ-ի գործունեությունը պիտի արգելվի՝ որպես ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող, ռացիոնալ մեխանիզմ։ Օրինակ՝ «ճշմարտության հանձնաժողով», նախկին բարձրաստիճան ՔՊ-ականներին պետք է արգելել զբաղեցնել պետական պաշտոն եւ զբաղվել քաղաքականությամբ։ Ինչ վերաբերվում է մեղավորներին պատժելուն, ապա սա միանշանակ է։ Պարզապես մեղավորներին պատժելը պետք է լինի ոչ թե վրեժխնդրություն, այլ թափանցիկ եւ կասկած չառաջացնող արդարությամբ։ Միայն այդպես կարելի է պատռել բաժանարար գծերի, ատելության, պառակտվածության արատավոր շղթան»։

Армен Ашотян: Свержение Пашиняна – вопрос общенациональной консолидации: У РПА нет амбиции быть первой, но в случае достижения консенсуса она готова взять на себя это бремя
23/12/2023 20:06
Как сообщает "Аравот", заместитель председателя Молодежной Организации Республиканской Партии Армении Ашот Андреасян в прямом эфире на своей странице в Facebook представил ответы на вопросы, адресованные задержанному заместителю председателя РПА, политзаключенному Армену Ашотяну.
Гражданка Карине Мартиросян спросила: "Никол заявил на пресс-конференции, что (мысль) а кто говорит, что освобождение Арцаха в 1991-94 годах было правильным, ООН и весь мир признали Арцах частью Азербайджана, поэтому мы столкнулись с этой проблемой. Что вы скажете по этому поводу?
В ответ Армен Ашотян сказал: "Никол принадлежит к тому типу людей, которые изначально были арцахоненавистниками, отвергающими Арцах, для которых важно то, чтобы им было хорошо. Арцахское движение ему не нравилось еще до того, как он стал премьер-министром, достаточно прочитать его статьи. Его антиарцахская позиция на посту премьер-министра имеет и другой мотив: он пытается смыть с себя клеймо предателя, капитулянта, разрушающего нацию бича, прибегая к самой большой и безнравственной лжи. Фактически, весь процесс по Арцахскому вопросу вел нас к дальнейшему существованию армянского Арцаха, включая международные оценки и подходы. Более подробно вы можете ознакомиться в моих статьях, подтверждающих ложь Никола по вопросу Арцаха. Император Наполеон говорил, что одной неудачи достаточно, чтобы разрушить государство. Армения стала доказательством того, что сказал легендарный деятель Франции».
Пользователь Роланд Тамразян спросил: когда РПА предпримет конкретные действия?
По словам Ашотяна, РПА полностью участвовала и поддерживала все предыдущие основные попытки свержения Никола. «Наша страна находится в таком состоянии, что ни одна сила не может осуществить смену власти, и свержение Пашиняна – это вопрос не какой-то отдельной партии, а общенациональной консолидации. У РПА нет амбиции быть первой, но в случае такого решения, в случае такого широкого политического и общественного консенсуса она готова взять на себя новое бремя ответственности. Я хочу еще раз привести этот пример: Конечно, важно, кто первая скрипка, но важнее, чтобы весь оркестр не сыграл фальшиво", - отметил Ашотян.