Բաքուն տարանջատում է սահմանազատման-սահմանագծման հարցը, որ հաջորդիվ լեգիտիմացնի Հայաստանի նկատմամբ ռազմական ուժը. Ստեփան Դանիելյան
25/12/2023 18:34
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը օրեր առաջ հայտարարել է՝ սահմանների սահմանազատման հարցը պետք է տարանջատվի խաղաղության պայմանագրի քննարկումներից։ Այս հայտարարությանն ի պատասխան ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նշել էր, որ Հայաստանը կարող է դիտարկել այն գործելաոճը, ըստ որի՝ սահմանների սահմանազատումը կարելի է իրականացնել «խաղաղության պայմանագրից» զատ, քանի որ ժամանակային առումով այդ գործընթացը կարող է շատ ավելի երկար տևել, նույնիսկ տարիներ։
Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը Aysor.am-ի հետ զրույցում նշում է՝ պաշտոնական Երևանը չի հակադրվում Բաքվի այդ օրակարգին, որովհետև պաշտոնական Երևան գոյություն չունի, այսինքն՝ Հայաստանը չի կառավարվում Հայաստանի շահերը պաշտպանելու տրամաբանությամբ։
«Ադրբեջանին պետք է, որ իր բոլոր պահանջները Հայաստանը վավերացնի պայմանագրով, այսինքն՝ Հայաստանը վերջնականապես հրաժարվի Արցախից․ այդպիսով Բաքուն կանցնի օրակարգի հաջորդ հարցերին։ Հայաստանը միակ պահանջը, որը կարող է ներկայացնել՝ տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու պահանջն է, մինչդեռ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը Հայաստանի և ոչ մի պահանջ չի ընդունում։ Սա նշանակում է, որ հաջորդիվ Ադրբեջանը Սյունիքի հարցն է առաջ տանելու։ Պատահական չէ, որ Թուրքիայի առևտրի նախարարը երկու օր առաջ հայտարարել է, թե Սյունիքի հարցը բաց է»։
Ստեփան Դանիելյանի գնահատմամբ, եթե կնքվի այսպես կոչված խաղաղության պայմանագիրը, փաստաթղթով ամրագրվելու է, որ Հայաստանը հրաժարվում է Արցախից, Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու հանձնառությունից։ Բաքուն, հիմնական համարվող փաստաթղթից դուրս թողնելով սահմանազատման-սահմանագծման հարցը,  նպատակ ունի հետագայում լեգիտիմացնել Հայաստանի նկատմամբ ռազմական ուժը։

Степан Даниелян: Баку отделяет вопрос делимитации-демаркации границ, чтобы в дальнейшем легитимизировать военную силу против Армении
25/12/2023 18:52
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил несколько дней назад, что вопрос демаркации границы должен быть отделен от обсуждения мирного договора. В ответ на это заявление спикер НС Армении Ален Симонян отметил, что Армения может рассмотреть такой способ действий, согласно которому демаркация границы может осуществляться отдельно от "мирного договора", поскольку по времени этот процесс может продлиться гораздо дольше, даже годы.
В беседе с Aysor.am политолог Степан Даниелян заявил, что официальный Ереван не выступает против этой повестки Баку, поскольку официального Еревана не существует, то есть, Армения не руководствуется логикой защиты интересов Армении.
«Азербайджану нужно, чтобы Армения ратифицировала все его требования договором, то есть Армения должна окончательно отказаться от Арцаха: таким образом, Баку перейдет к следующим вопросам повестки дня. Единственное требование, которое может предъявить Армения, - это требование признания территориальной целостности, при этом очевидно, что Азербайджан не принимает ни одно из требований Армении. Это означает, что в дальнейшем Азербайджан будет продвигать вопрос Сюника. Неслучайно два дня назад министр торговли Турции заявил, что вопрос Сюника открыт».
По словам Степана Даниеляна, в случае подписания так называемого мирного соглашения в документе будет указано, что Армения отказывается от Арцаха, от обязательств защищать права и интересы народа Арцаха. Баку, исключив из документа, считающегося основным, вопрос делимитации-демаркации границ, стремится в дальнейшем легитимизировать военную силу против Армении.