28 հնագույն դամբարաններ են հայտնաբերվել Չինաստանում
Չինացի հնագետները հայտնաբերել են 28 դամբարաններ, որտեղ հուղարկավորվել են արիստոկրատ ընտանիքի անդամներ, հայտնաբերվել են նաև նրանց ծառաների և կենդանիների թաղման վայրերը, դամբարանները թվագրվում են Շան դինաստիայի ժամանակներին՝ մ․թ․ա XVI-XI դարեր։ Դամբարանները հայտնաբերվել են Չինաստանի Անյան շրջանի Հենան բնակավայրում։ Այդ մասին հայտնել է Xinhua գործակալությունը՝ հղում անելով Անյանի մշակույթի և հնագիտության ինստիտուտին։
«Առաջին անգամ են նման դամբարաններ հայտնաբերվել հնագույն Յին քաղաքի ավերակներից դուրս։ Այս բացահայտման շնորհիվ նոր, արժեքավոր տեղեկություններ ենք ստացել Շան դինաստիայի ավանդույթները և այդ դարաշրջանի հասարակարգը ուսումնասիրելու համար»,- նշել են ինստիտուտից։
Շան դինաստիան  ժամանակակից Չինաստանի տարածքում կառավարել է մ․թ․ա․ երկրորդ հազարամյակում, այդ դինաստիայի մշակույթում գերակշռում էր  մահացած նախնիների պաշտամունքը։

В Китае нашли 28 древних гробниц
Китайские археологи нашли 28 гробниц членов семьи высокопоставленных аристократов, а также захоронения слуг и животных, датируемые периодом династии Шан (XVI-XI вв. до н. э.) в городском округе Аньян (провинция Хэнань) в центральной части Китая. Об этом сообщило агентство Xinhua со ссылкой на вице-президента Аньянского института культурных реликвий и археологии Цуй Цзунляна.
"Это первый случай нахождения таких гробниц за пределами развалин [древнего города] Инь", - заявил Цуй Цзунлян. "Это открытие предоставило новую информацию для изучения похоронных традиций династии Шан и организации общества той эпохи", - отметил он.
Шан - царство, существовавшее в II тысячелетии до н. э. в центре современной территории КНР. Наиболее распространенным верованием жителей царства было почитание покойных предков.