Արցախի իշխանությունները համարձակություն չունեն անտեսելու Ալիևի ու Փաշինյանի սպառնալիքները և հայտարարել հրամանագրի չեղարկման մասին․ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
26/12/2023 18:03
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը գրում է․ «Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչության շենքում Արցախի քաղաքական ուժերն այսօր, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են նաև Արցախի Հանրապետությունը լուծարելու մասին Սամվել Շահրամանյանի սեպտեմբերի 28-ին հրապարակված հրամանագիրը չեղարկելու հարցը։
Քննարկմանը մասնակցած մի քանի գործիչների կողմից ինձ հայտնած տեղեկություններից հասկանում եմ, որ Արցախի իշխանությունների համարձակությունը դեռևս չի բավականացնում անտեսել Ալիևի ու Փաշինյանի սպառնալիքները և հայտարարել չարաբաստիկ հրամանագրի չեղարկման մասին։ Նրանք հիմա էլ փորձում են ժամանակ ձգել և բողոքարկել այդ հրամանագիրը Արցախի Բարձրագույն դատարանում։
Անկեղծ ասած՝ տարօրինակ առաջարկ է, որը հակասում է Արցախի իշխանությունների նախորդ բոլոր խոսքերին։ Մի կողմից նրանք պնդում էին, թե սեպտեմբերի 28-ին հրապարակված հրամանագիրը իրավական ոչ մի ուժ չունի, մյուս կողմից՝ ուզում են այն տեղափոխել հենց իրավական դաշտ։
Սրա հետ միասին պետք է նշեմ, որ այսօր տեղի ունեցած քննարկման մասնակիցներից շատերը կողմ են եղել, որպեսզի սեպտեմբերի 28-ին հրապարակված հրամանագիրը չեղարկելու և այն հանրայնացնելու որոշում կայացվի։ Համենայն դեպս, դրան դեմ խիստ արտահայտվողներ գրեթե չեն եղել։ Սա արդեն լավ լուր է։ Այս պահի դրությամբ կարող եմ ասել, որ Արցախի իշխանությունները շարունակում են իրենց առջև ծառացած խնդրի լուծումների փնտրտուքը։ Ես էլ շարունակում եմ լավատես լինել, որ այնուամենայնիվ նրան կընդունեն իմ կարծիքով միակ ճիշտ որոշումը և կհայտարարեն սեպտեմբերի 28-ին հրապարակված հրամանագրի չեղարկման մասին։
Հ.Գ. Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին հորդորում եմ կապ հաստատել Արցախի քաղաքական կուսակցությունների և էլիտաների ներկայացուցիչների հետ ու փորձել ճշտել քննարկվող հարցի վերաբերյալ նրանց դիրքորոշումը։ Սա համազգային նշանակության հարց է, որը չի կարող մնալ փակ դռների ետևում։ Բոլորի կարծիքները պետք է հանրայնացվեն և բոլորը պետք է հետագայում պատասխանատու լինեն իրենց որոշման համար»։

Грант Мелик-Шахназарян: Властям Арцаха не хватает смелости игнорировать угрозы Алиева и Пашиняна и заявить об отмене указа
26/12/2023 18:51
Политолог Грант Мелик-Шахназарян пишет: "В здании представительства Республики Арцах политические силы Арцаха обсудили сегодня, среди прочих вопросов, вопрос об отмене указа Самвела Шахраманяна от 28 сентября о роспуске Республики Арцах.
Из информации, которую мне предоставили несколько деятелей, участвовавших в обсуждении, я понимаю, что властям Арцаха все еще хватает смелости, чтобы проигнорировать угрозы Алиева и Пашиняна и объявить об отмене злополучного указа. Они до сих пор пытаются тянуть время и обжаловать этот указ в Верховном суде Арцаха.
Честно говоря, это странное предложение, которое противоречит всем предыдущим словам властей Арцаха. С одной стороны, они утверждают, что опубликованный 28 сентября указ не имеет юридической силы, с другой – хотят перевести его в правовое поле.
При этом должен отметить, что многие участники сегодняшнего обсуждения высказались за отмену опубликованного 28 сентября указа и обнародование его. В любом случае, почти не нашлось людей, решительно выступавших против этого. Это уже хорошая новость. На данный момент могу сказать, что власти Арцаха продолжают искать пути решения стоящей перед ними проблемы. Я тоже продолжаю оптимистично относиться к тому, что, по моему мнению, они примут единственно правильное решение и объявят об отмене указа, опубликованного 28 сентября.
P.S. Призываю представителей СМИ связаться с представителями политических партий и элит Арцаха и попытаться выяснить их позицию по обсуждаемому вопросу. Это вопрос общенационального значения, который не может оставаться за закрытыми дверями. Мнения каждого должны быть обнародованы, и каждый должен нести ответственность за свое решение в будущем».