Գյումրիի Բարեկամության այգում արդեն գործում է սահադաշտը. այգին վերականգնելու գաղափարը Ռուբեն Վարդանյանինն է
26/12/2023 12:38
Գյումրիի Բարեկամության այգում սկսել է գործել բաց սահադաշտը։ Այգու հյուրերը կարող են սահել չմուշկներով, ինչպես նաև տաքանալ գլինտվեյնով,  տեղի սրճարաններում սուրճ ու թեյ վայելել։ Սահադաշտը մինչև մարտ  բաց կլինի այցելությունների համար՝ երեքշաբթիից կիրակի, ժամը 14։00-22։00-ին:
Սահադաշտն արդեն երկրորդ տարին է, ինչ գործում է Գյումրիում, անցած ձմեռային սեզոնին այն ավելի քան 4000 մարդ է ընդունել:
Բարեկամության այգու վերականգնման ծրագրի իրականացումն սկսվել է 2021 թվականի աշնանը։ 2023 թ. փետրվարին կայացել է սահադաշտի և Վերնիսաժի բացման արարողությունը, որտեղ ներկայացված են գյումրեցի նկարիչների և վարպետների աշխատանքները։ Այգու մնացած գոտիների գործարկումը կիրականացվի աստիճանաբար, այգու վերջնական թարմացված տարածքի բացումը պլանավորվում է 2024 թ-ին։
«Բարեկամության այգին եզակի նախագիծ է քաղաքի համար, որովհետև այն ոչ միայն միավորում է տարբեր գործընկերների՝ պետություն, միջազգային և մասնավոր կազմակերպություններ, այլ համարվում է թերևս այսպիսի մասշտաբով առաջին նախագիծը Հայաստանում, որն ստեղծվել է տեղի բնակիչների հետ համատեղ։ Այգին վերականգնելու գաղափարը Ռուբեն Վարդանյանինն է։ Նա շատ էր ցանկանում, որպեսզի այգին ոչ միայն հաճելի ժամանցի վայր լինի տեղի բնակչության համար, այլև ստեղծի միջավայր, որտեղ  հնարավոր կլինի ծանոթանալ Գյումրիի ինքնատիպ մշակույթին ու ավանդույթներին, ինչպես նաև իր  նորարարական լուծումներով տպավորի քաղաքի հյուրերին: Նա համոզված էր, որ այգու վերականգնումը ոչ միայն կմեծացնի քաղաքի զբոսաշրջային հնարավորությունները, այլ նաև գյումրեցիներին կտա հպարտության նոր առիթ։ Վարդանյանը շատ անգամ է ասել, որ «գյումրեցիները պետք է սիրեն նախագիծը։ Միայն այդպես այն հաջողված կհամարվի»», – նշել է ծրագիրն իրականացնող TUF հիմնադրամի ղեկավար Ելենա Մուրադյանը։
Այս սեզոնին սահադաշտն անցկացնում է սոցիալական միջոցառում «Բաբո» մարդասիրական ճակատի աջակցությամբ։ Այս բարեգործական նախաձեռնությունն օգնում է Արցախից բռնի տեղահանվածներին, որոնց համար կկազմակերպվեն անվճար այցելության հատուկ օրեր։
Վերնիսաժում տաղավարների և սահադաշտի կառուցումն իրականացվել է Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության բարեգործական հիմնադրամի (TUF) կողմից, որի համահիմնադիրն է Ռուբեն Վարդանյանը։ Շինարարությունը իրականացվել է Եվրամիությունը՝ բիզնեսի համար նախաձեռնության «Նորարարական տուրիզմի և տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ, որը համաֆինանսավորվում է ԵՄ-ի ու BMZ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության կողմից,  իրականացվում՝ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) կողմից։

В парке Дружбы начал работу открытый каток։ идея восстановления парка  принадлежит Рубену Варданяну
В парке Дружбы начал работу открытый каток. Гости парка могут покататься на коньках, согреться глинтвейном и попробовать свежую выпечку в местных кофейнях. Каток будет открыт для посещения со вторника по воскресенье с 14:00 до 22:00 и проработает до марта 2024 года.
Каток работает в Гюмри уже второй год: в прошлый зимний сезон его посетили более 4000 гостей.
Реновация Парка Дружбы началась осенью 2021 года. В феврале 2023 года состоялось открытие катка и Вернисажа, на котором представлены работы гюмрийских художников и ремесленников. Запуск остальных зон Парка будет происходить постепенно, открытие финально обновленной территории парка запланировано на 2024 год.
«Парк Дружбы – уникальный проект для города, так как он не только объединяет разных партнеров, таких как государство, международные и частные организации из самых разных стран мира, но является, пожалуй, первым проектом такого масштаба в Армении, который был создан совместно с местными жителями.  Идея восстановления парка  принадлежит Рубену Варданяну. Он очень хотел, чтобы парк был не только местом приятного досуга для местных жителей, но и пространством, показывающим самобытную культуру и традиции Гюмри.  В то же время парк несомненно впечатлит посетителей своими инновационными решениями. Он был  убеждён, что восстановление парка не только увеличит туристические возможности города, но и даст гюмрийцам новый повод для гордости. Рубен Варданян много  раз говорил, что гюмрийцы должны полюбить проект.  Только так он будет считаться успешным», – рассказала руководитель фонда ТУФ Елена Мурадян.
В этот сезон каток проводит социальную акцию при поддержке Гуманитарного Фронта Бабо. Эта благотворительная инициатива помогает вынужденным переселенцам из Арцаха. Для них будут организованы специальные дни с бесплатным посещением.
Строительство павильонов и катка на Вернисаже осуществлено благотворительным Фондом туризма и урбанистики (TUF), соучредителем которого является Рубен Варданян. Строительство осуществилось при поддержке программы инициативы Европейского союза для бизнеса «Развитие инновационного туризма и технологий для Армении», которая софинансируется ЕС и BMZ и осуществляется Немецким обществом по сотрудничеству в целях развития (GIZ).