Պնդումը, թե Հայաստանը բարձր մակարդակով քննադատում է Ռուսաստանին, թերևս այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը. Միրզոյան
27/12/2023 17:20
Պնդումը, թե Հայաստանը բարձր մակարդակով քննադատում է Ռուսաստանին, թերևս այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությունը, ԱԳՆ-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ միրզոյանը։
«Այլ բան է, որ տարբեր խնդիրների մասին բարձրաձայնումներ եղել են։
Եթե ասեք, օրինակ, ռուսական պետական հեռուտաալիքներով քննադատվում են Հայատանի իշխանությունները, հայկական եթերով քննադատվում է Ռուսաստանի այսինչ քաղաքականությունը, ես գուցե համաձայնեմ կամ բանավիճեմ, բայց պնդումը, թե Հայաստանը բարձր մակարդակով քննադատում է Ռուսաստանին, թերևս այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը»,-ասաց Միրզոյանը։
Ինչ վերաբերում է դիտարկմանը, թե ՀՀ վարչապետը մասնակցել է ԵԱՏՄ նիստին այն դեպքում, երբ վերջին շրջանում մերժվում էին ռուսական հրավերով միջոցառումները, ապա ԱԳ նախարարն արձագանքեց.
«Չեմ կարծում, որ դուք լսած լինեք, թե ԵԱՏՄ-ի մասում մենք ունենք նույնպիսի ակնկալիքների չկատարում, ինչպիսին, օրինակ, ունեինք ՀԱՊԿ-ի պարագայում։

Мирзоян: Утверждения о том, что Армения на самом высоком уровне критикует действия России, не соответствуют действительности
27/12/2023 18:00
Утверждения о том, что Армения на самом высоком уровне критикует действия России, по сути, не соответствуют действительности. Об этом на пресс-конференции в МИД заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
«Другое дело, что были озвучены вопросы по разным проблемам.
Если скажем, например, что власти Армении подвергаются критике на российских государственных телеканалах, а в армянском эфире критикуется та или иная политика России, я могу согласиться или поспорить, но утверждения, что Армения на самом высоком уровне критикует действия России,  по сути, не соответствуют действительности", - сказал Мирзоян.
Что касается утверждения о том, что премьер-министр Армении участвовал в заседании ЕАЭС в том случае, когда в последнее время мероприятия по приглашению России были отклонены, министр иностранных дел ответил:
«Я не думаю, что вы слышали, что со стороны ЕАЭС мы имеем такое же неисполнение ожиданий, как, например, было в случае с ОДКБ.