Արցախի Հադրութ քաղաքի պատմական հայկական ինքնության օտարումը և նոր՝ «ադրբեջանական ինքնության» ստեղծումը
27/12/2023 10:19
Արցախի Հադրութ քաղաքի օկուպացիայից հետո, դեռևս 2021 թվականին Ադրբեջանի կառավարությունը հանձնարարություն ստացավ մշակելու Հադրութ քաղաքի նոր հատակագիծը, վերակառուցման, քաղաքի պատմական հատվածի «վերականգնման», կամ որ նույնն է՝ խեղաթյուրման ծրագիրը: Նախնական հատակագիծը հաստատվել էր դեռևս 2021 թվականին և ուղարկվել լրամշակման, ինչից հետո արդեն 2023 թվականի գարնանը այն համարվում էր պատրաստ (ավելի մանրամասն տես այստեղ), գրում է monumentwatch.org-ը։
«Համաձայն 2023 թվականին հաստատված նախագծի՝ պետք է «վերականգնվի» նաև քաղաքի պատմական միջուկը և հուշարձանները, որոնք պետք է նպաստեին «ազատագրված» Հադրութ քաղաքի մշակութային, զբոսաշրջային կյանքի խթանմանը: Այս ծրագրի մեջ է մտնում  նաև   քաղաքի Սբ․ Հարություն եկեղեցին «վերանորոգելու» ծրագիրը: Համաձայն Ադրբեջանի կառավարության կողմից փակցված ցուցանակի՝ նախքան վերանորոգումը նախատեսվում է պեղումներ իրականացնել եկեղեցու շրջակայքում, այնուհետև վերականգնել այն՝ տեղում հիմնելով նաև Կովկասյան Աղվանքի մշակույթը ներկայացնող թանգարան:
Անդրադառնալով Հադրութի պատմական հատվածի «վերականգնմանը»՝ նշենք, որ նույն ադրբեջանական կողմը դեռևս 2020 թվականի հոկտեմբերին քաղաքի համար մղվող մարտերում և հատկապես քաղաքի օկուպացիայից հետո հրկիզել է քաղաքի պատմական կորիզը՝ 19-րդ դարի տներով, ինչը շատ լավ երևում է հենց ադրբեջանցի զինվորականների կողմից արված լուսանկարներում և տեսանյութերում, որտեղ երևում է ծխացող և ավերված պատմական հատվածը:
Նույն ադրբեջանական կողմը քաղաքի օկուպացիայից հետո զորավարժությունների ժամանակ որպես թիրախ է օգտագործել Հադրութի Արթուր Մկրտչյանի անվան հայրենագիտական թանգարանի շենքը, որը պայթեցվել է, իսկ քաղաքի օկուպացիայից հետո մինչ այժմ անհայտ է թանգարանի ցուցանմուշների ճակատագիրը (Ցուցանմուշներ, որոնք ներկայացնում էին քաղաքի պատմությունը):
Քաղաքի օկուպացիայի հետո ադրբեջանական կողմը հիմնահատակ քանդել է Հադրութ քաղաքի Ավետիք Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի շենքը և հարակից շենքերը:
Վստահաբար կարող ենք ասել, որ անմիջապես հենց Իլհամ Ալիևի հրամանով Հադրութ քաղաքի և Հադրութի ամբողջ շրջանի համար ստեղծվում է նոր ինքնություն և պատմություն, որտեղ բացակայում են բնիկները՝ հայերը: Ասվածի իրավական առաջին քայլերից էր Հադրութի շրջանի պատմական Տող բնակավայրում այսպես կոչված արգելոցի ստեղծումը:
Հադրութ բնակավայրը իր ողջ պատմության ընթացքում ունեցել է բացարձակ մեծամասնություն կազմող հայ բնակչություն և հայկական ազգային-դավանական միջավայր: Ասվածի լավագույն ցուցիչներից մեկը 19-րդ դարում Ռուսական կայսրության տարածքում պարբերաբար հրատարակվող և կայսրության էթնիկ կազմը, բնակավայրերը նկարագրող պարբերականներն էին, որտեղ Հադրութ բնակավայրը և շրջանը նկարագրվում է որպես հայկական (մանրամասն տես.՝ Давидбеков И., Село Гадрут, Сборник материалов для описания местностей и племен Кавказа, Тифлис, 1888, с. 151-192).
Այս նոր ինքնության և պատմության կերտման մեջ կարող ենք տեսնել, որ երբևիցե իսլամ բնակչություն չունեցած Հադրութ քաղաքում դեռևս 2021 թվականին արվել է մզկիթի հիմնարկեք:
Առավել անհանգստացնում է Հադրութի Սբ․ Հարություն եկեղեցու այսպես կոչված վերականգնման և հարակից տարածքում պեղումներ իրականացնելու փաստը: Ադրբեջանական կողմը մի անգամ չէ, որ հայտարարել է, որ Արցախի եկեղեցիների հարյուրավոր հայերեն արձանագրությունները, խաչերը, խաչքարերը կեղծ են և իրենք հուշարձաններին «նախնական տեսքի են բերելու», ինչը նշանակում է արձանագրությունների, խաչային հորինվածքների և խաչքարերի ոչնչացում: Կարող ենք տեսնել, որ նախկինում արվող հայտարարությունները հատկապես Արցախի 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20 ռազմական գործողությունների վերջնական հայաթափումից հետո, ցավոք, ստանում են գործնական կիրառում: Այս գործնական կիրառման հիմքը Գանձասարաի վանքի շուրջ Ադրբեջանի ստեղծած աղմուկն էր:
Ինչպես տեսնում ենք, ադրբեջանական կողմը ցանկանում է ստեղծել նաև Կովկասյան Աղվանքի մշակույթին նվիրված թանգարան: Սա տեղավորվում է Արցախի մշակութային բռնայուրացմանը միտված իրենց տեսության մեջ, համաձայն որի՝ Արցախի հայկական ժառանգությունն աղվանական է: Հենց այս տեսությամբ էր պայմանավորված, որ Հադրութի օկուպացիայից անմիջապես հետո այսպես կոչված ալբանա-ուդիական քարոզիչներն անմիջապես Ադրբեջանի պաշտպանության  նախարարության, նախագահի աշխատակազմի հովանու ներքո սկսեցին այցեր և ծեսեր կազմակերպել Հադրութի, Վանքի, Տողի եկեղեցիներում՝ հընթացս նաև քարոզչական հայտարարություններ կատարելով:
Հադրութ քաղաքի պատմության, տարածաշրջանում առկա եկեղեցիների իսկության և ամբողջականության խաթարմանն ուղղված ցանկացած գործողություն արգելված է ժառանգության պաշտպանության միջազգային օրենքներով։
Հադրութ քաղաքը որպես ադրբեջանական ներկայացնելու փորձը խախտում է Հադրութի շրջանի շուրջ 48 բնակավայրերի, ավելի քան 13 հազար բնակչության   մշակույթի իրավունքը, որից բռնի կերպով նա զրկվել է տեղահանման և իր մշակութային ու ստեղծագործ կյանքով ապրելու արգելքի պատճառով։ Մշակութային ժառանգությանն առնչվող իրավունքները կազմում են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրով սահմանված մշակութային կյանքին մասնակցելու իրավունքի անքակտելի մաս (Մշակութային ժառանգությունը հասարակության համար Ֆարոյի  կոնվենցիա, հոդված 1․ https://rm.coe.int/1680083746 )  և յուրաքանչյուր ոք` անհատապես կամ հավաքական ձևով, իրավունք ունի օգտվելու մշակութային ժառանգությունից և նպաստելու դրա հարստացմանը, ու նաև պարտավոր է հարգել այլոց մշակութային ժառանգությունը, ինչպես իր սեփականը (Մշակութային ժառանգությունը հասարակության համար Ֆարոյի  կոնվենցիա, հոդված 4 https://rm.coe.int/1680083746 )։ Այս կոնտեքստում ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը ոչնչացնելով, յուրացնելով մի ողջ հանրույթի մշակութային ժառանգությունը, զրկելով նրան իր սեփական ինքնությանը համարժեք ապրելու ու ստեղծագործելու իրավունքից,  այժմ յուրացման գործողությունը ցանկանում է ամրագրել պետականորեն և  միջազգայնորեն՝ խախտելով հայ հանրույթի մշակութային ֆունդամնետալ իրավունքները՝ սահմանված նաև Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 27-րդ հոդվածով (https://www.ohchr.org/sites/default/files/UDHR/Documents/UDHR_Translations/eng.pdf)։
Պատմական Հադրութ քաղաքի, որը նաև հայ մշակույթի կարևորագույն կենտրոն էր, հայկական  ինքնության օտարումը  ակնհայտորեն ոտնահարում է քաղաքի պատմականության, վերջինիս իսկության և ամբողջականության հիմնարար սկզբունքները, որոնք բխում են 1994 թվականի Ճապոնիայում ընդունված մշակութային ժառանգության իսկության վերաբերյալ Նարայի փաստաթղթից (https://www.icomos.org/charters/nara-e.pdf), ինչպես նաև ԻԿՕՄՕՍ-ի կողմից 2017 թվականին Նյու Դելիում ընդուված փաստաթղթից (http://www.icomos-isc20c.org/pdf/madrid-new-delhi-document-2017.pdf): Իսկության սկզբունքների պահպանության Նարայի փաստաթուղթը նշում է, որ մշակութային արժեքների՝ հակամարտություններում հայտնվելու դեպքում պահանջվում է մշակութային արժեքների հանդեպ լեգիտիմության ճանաչում»:

Отчуждение армянской идентичности исторического города Гадрут Арцаха и создание новой «азербайджанской идентичности»
Сайт мониторинга культурного наследия Арцаха monumentwatch.org пишет о развернутой властями Азербайджана деятельности в оккупированном армянском Гадруте.
«После оккупации арцахского города Гадрут еще в 2021 году правительство Азербайджана получило поручение разработать новый план города Гадрут, план «реконструкции», «восстановления» исторической части города или, что то же самое, искажения. Первоначальный план был утвержден еще в 2021 году и отправлен на доработку, после чего уже весной 2023 года он был признан готовым.
Согласно проекту, утвержденному в 2023 году, также должны быть «восстановлены» историческое ядро города и памятники, которые должны были способствовать продвижению культурной и туристической жизни «освобожденного» города Гадрут. В этот проект также входит план «ремонта» городской церкви Св. Арутюна. Согласно табло, вывешенному правительством Азербайджана, перед реконструкцией планируется провести раскопки вокруг церкви, а затем «восстановить» ее, основав на этом месте также музей, представляющий культуру Кавказских албанцев.
Касаясь «восстановления» исторической части Гадрута, отметим, что та же азербайджанская сторона еще в боях за город в октябре 2020 года и особенно после оккупации города подожгла исторический центр города с домами 19 века, что очень хорошо видно на фотографиях и видео, сделанных азербайджанскими военными, на которых видна дымящаяся и разрушенная историческая часть.
Та же азербайджанская сторона использовала в качестве мишени во время учений после оккупации города здание музея имени Артура Мкртчяна в Гадруте, которое было взорвано, а судьба экспонатов музея (экспонатов, представляющих историю города)после оккупации города до сих пор не известна. После оккупации города азербайджанская сторона до основания снесла здание центральной библиотеки имени Аветика Исаакяна в Гадруте и прилегающие здания.
Мы можем с уверенностью сказать, что непосредственно по приказу Ильхама Алиева для города Гадрут и всего Гадрутского района создается новая идентичность и история, в которой отсутствуют коренные жители-армяне. Одним из первых шагов стало создание так называемого заповедника в селе Тох. В течение всей истории армяне составляли большинство в Гадруте. Одним из лучших показателей сказанного были периодические издания, регулярно публиковавшиеся на территории Российской империи в 19 веке и описывающие этнический состав империи, населенные пункты, в которых населенный пункт и район Гадрута описываются как армянские. В этом новом построении идентичности и истории мы видим, что в Гадруте, где когда-то не было исламского населения, в 2021 году была построена мечеть.
Беспокоит проведение «реставрации» и раскопок поблизости от церкви Св.Арутюна. Азербайджанская сторона не раз заявляла, что сотни армянских надписей, крестов, хачкаров в церквях Арцаха являются «поддельными», и они «приведут памятники в первоначальный вид», что означает уничтожение надписей, крестовых композиций и хачкаров. Мы можем видеть, что заявления, сделанные в прошлом, особенно после окончательной депортации армян в результате военных действий в Арцахе 19-20 сентября 2023 года, к сожалению, претворяются в жизнь. Основой для этого практического применения стал ажиотаж, поднятый Азербайджаном вокруг монастыря Гандзасар.
Как видим, азербайджанская сторона также хочет создать музей, посвященный культуре КавказскОЙ Албании, Это укладывается в их теорию, направленную на культурное уничтожение Арцаха, согласно которой армянское наследие Арцаха является албанским. Именно этой теорией было обусловлено то, что сразу после оккупации Гадрута так называемые албанско-удинские пропагандисты сразу же под эгидой Министерства обороны Азербайджана, администрации президента начали организовывать посещения и ритуалы в церквях Гадрута, Ванка, Тоха, попутно делая пропагандистские заявления о том, что армянское наследие Арцаха является албанским.
Любые действия, направленные на уничтожение истории города Гадрут, подлинности и целостности церквей, существующих в регионе, запрещены международными законами Об охране наследия.
Попытка представить город Гадрут как азербайджанский нарушает культурные права 48 населенных пунктов вокруг Гадрутского района с населением более 13 тысяч человек, которого он был насильственно лишен из-за депортации и запрета на культурную и творческую жизнь. Права, связанные с культурным наследием, являются неотъемлемой частью права на участие в культурной жизни, определенного во Всеобщей декларации прав человека, и каждый человек, индивидуально или коллективно, имеет право пользоваться культурным наследием и вносить свой вклад в его обогащение, и он также обязан уважать чужое культурное наследие, как свое собственное. В этом контексте очевидно, что Азербайджан, уничтожив, присвоив культурное наследие целого общества, лишив его права жить и творить в соответствии с его собственной идентичностью, теперь хочет закрепить акт присвоения на государственном и международном уровне, нарушая права армянского общества на культурный обмен, установленные также статьей 27 Всеобщей декларации прав человека.
Отчуждение армянской идентичности исторического города Гадрут, который также был важнейшим центром армянской культуры, явно нарушает основополагающие принципы историчности города, его подлинности и целостности, вытекающие из документа о подлинности культурного наследия, принятого в  Наре (Япония) в 1994 году, а также документа, принятого ИКОМОС в Нью-Дели в 2017 году. В документе Нары о защите принципов подлинности отмечается, что в случае возникновения конфликтов требуется признание легитимности культурных ценностей».