Առաջիկայում կձեռնարկվեն քայլեր, որոնք էապես նպաստելու են զորքերի մարտական պատրաստականության վիճակի, ԶՈՒ մարտունակության բարձրացմանը. Սուրեն Պապիկյան
27/12/2023 14:54
Դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ՝ «2023 թվականի ուսումնական տարում ՀՀ զինված ուժերի մարտական պատրաստականության, պատրաստության, զորքերի ղեկավարման բարոյահոգեբանական ապահովման վիճակն ու 2024 թվականի ուսումնական տարվա գերակա խնդիրները» օրակարգով։
Նիստի ընթացքում զեկույցով հանդես է եկել պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը։
Մատնանշվել են խնդիրները, հիմնական միջոցառումներն ու ձեռքբերումները։
Ամփոփելով նիստը և 2024 թվականի ուսումնական տարվա գերակա խնդիրների առնչությամբ մի շարք հանձնարարականներ տալով պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարներին՝ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը վստահեցրել է, որ արդեն ընթացքի մեջ են մի շարք աշխատանքներ, ծրագրեր, և առաջիկայում ևս կձեռնարկվեն քայլեր, որոնք էապես նպաստելու են զորքերի մարտական պատրաստականության վիճակի, ԶՈՒ մարտունակության, ղեկավարման ունակությունների բարձրացմանը, ինչպես նաև զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավմանը։
Նիստի ավարտին 2023 թվականի ուսումնական տարվա պատրաստության արդյունքներով լավագույն ցուցանիշներ արձանագրած զորամասերի հրամանատարներին հանձնվել են փոխանցիկ դրոշները, իսկ բարեխիղճ ծառայությամբ աչքի ընկած մի շարք զինծառայողներ պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով, պատվոգրերով և արժեքավոր նվերներով։

Папикян: В ближайшее время будут предприняты шаги,  которые поспособствуют процессу повышения боеготовности войск
27/12/2023 15:54
Папикян: В ближайшее время будут предприняты шаги, которые поспособствуют процессу повышения боеготовности войск
Во главе с министром обороны Армении Суреном Папикяном 27 декабря состоялось заседание коллегии при руководителе МО с повесткой «Состояние боеготовности, подготовки, морально-психологического обеспечения руководства войск ВС РА в 2023 учебном году и приоритетные вопросы 2024 учебного года».
Как сообщили в Минобороны, в ходе заседания с докладом выступил первый заместитель министра обороны, начальник Генерального штаба ВС Армении, генерал-лейтенант Эдвард Асрян.
Были представлены проблемы, основные мероприятия и достижения.
В ходе заседания Папикян заверил, что ряд работ и программ уже реализуется, и в ближайшее время будут предприняты шаги, которые существенно поспособствуют процессу повышения боеготовности войск, боеспособности ВС, улучшения социально-бытовых условий военнослужащих и др.
В конце заседания ряд военнослужащих был награжден ведомственными медалями, почетными грамотами и ценными подарками.