Հայկական կողմի հետ բոլոր հանդիպումների ժամանակ բարձրացնում ենք 8 գյուղերի «վերադարձի» հարցը․ Բայրամով
28/12/2023 16:57
Հայկական կողմի հետ բոլոր հանդիպումների ժամանակ բարձրացվում է 8 գյուղերի «վերադարձի» հարցը, գտնում ենք, որ դա դելիմիտացիայի մաս է կազմում, իսկ դելիմիտացիան տեխնիկական խնդիր է, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Այդ գյուղերից 4-ն անկլավներ են, մնացած 4-ն անկլավներ չեն։ Մեր մոտեցումն այն է, որ գործընթացում որոշակի հաջորդականություն պետք է լինի, այն պետք է շարունակվի փոխադարձ քննարկումների ձևաչափով։ Հայաստանն էլ իր նկատառումներն ունի, իր տեսակետը՝ սահմանների վերաբերյալ, բայց մենք հիմա խոսում ենք բնակավայրերի մասին։ Թե ում են պատկանում այդ գյուղերը, վեճի առարկա չի կարող լինել․ հաասկանալի է՝ նրանց, ովքեր ապրել են այնտեղ՝ Սովետական միության տարիներին»,- ասել է Բայրամովը։

Байрамов: В Армении возвращение западных азербайджанцев на свои земли воспринимают как территориальное притязание
28/12/2023 17:06
Удивление и сожаление вызывает то, что в Армении возвращение западных азербайджанцев на свои земли воспринимают как территориальное притязание. Об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, передает азербайджанское агентство АПА
«Даже премьер-министр сказал, что считает это угрозой национальной безопасности для Армении. Считаю, что если армянская сторона, как и Азербайджан, продемонстрирует гуманную позицию, то можно достичь положительных результатов», - заявил Байрамов.