Հայաստանի կառավարիչը խոստովանեց, որ ինքը ԼՂ-ն զոհաբերել է գիտակցաբար. Սարգսյանը՝ Փաշինյանի հարցազրույցի մասին (Տեսանյութ)
28/12/2023 13:28
Այսօր դատական նիստից հետո ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը  լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ արդար չէ իրեն լռելու մեջ մեղադրելը։
«Այս տարվա սեպտեմբերին տեղի ունեցած ողբերգությունից հետո սա 5-րդ  հանդիպումն է լրատվամիջոցների հետ։ Այդ շփումների ընթացքում ես պատրաստ եմ եղել պատասխանել ձեր ցանկացած հարցի, եթե ինչ-որ հարցեր ինձ չեք ուղղել, ինձ մի մեղադրեք դրա մեջ։ Ես քաղաքական ուժի ղեկավար եմ և ամեն Աստծո օր հանդիպում եմ բազմաթիվ մարդկանց հետ և հստակ արտահայտում եմ իմ վերաբերմունքն ու կարծիքը տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ»,-նշեց նա։
Լրագրողների այն հարցին, թե արդյո՞ք հետևել է Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հարցազրույցին, որտեղ խոում է բանակցային գործընթացներից՝ Սարգսյանը պատասխանեց.«Անկեղծ ասած՝ այդ ելույթի մեջ ես տեսել եմ բազմաթիվ ստեր ու կղծիքներ, ինչպես միշտ։ Բայց պետք է  հստակ ընդգծեմ մի կարևոր հանգամանք՝ Հայաստանի կառավարիչը խոստովանեց, որ ինքը ԼՂ-ն զոհաբերել է գիտակցաբար։ Երբ նա խոսում էր ինչ-որ մահակների մասին, այսինքն՝ իր համար ԼՂ-ի հարցը մահակ էր Հայաստանի գլխին, ուղղակի ես չհասկացա՝ ո՞ր մահակների մասին էր խոսում, կամ ովքե՞ր  էին այդ մահակները պարզել Հայաստանի գլխին՝ համանախագահնե՞րը, ովքեր 5 անգամ գրավոր հայտարարություն են տարածել ԼՂ-ի վերջնական կարգավիճակի մասին, որ այն պետք է վերջնական լուծվի ազատ կամարտահայտությամբ։ Ո՞ր երկրի մասին էր խոսվում, ո՞ւմ մասին էր խոսվում, որ մահակ է պարզել, միգուցե, այն երկրի՞, որը մեզ միլիարդներով անվճար և զեղչ գներով սպառազինություն է մատակարարել, և ինքն ամբողջությամբ դա հանձնել է Ադրբեջանին։ Բայց գոնե բոլորս հասկացանք իր խոստովանությունը և միակ ճիշտ բանը, որ ասեց՝ ինքը գիտակցաբար է զոհել Ղարաբաղը»։

Управленец Армении признал, что он сознательно пожертвовал Нагорным Карабахом: Саргсян об интервью Пашиняна (Видео)
28/12/2023 13:49
Сегодня после заседания суда третий президент Республики Армения Серж Саргсян в беседе с журналистами заявил, что несправедливо обвинять его в молчании.
"После сентябрьской трагедии, произошедшей в этом году, это пятая встреча со СМИ. Во время этих контактов я был готов ответить на любые ваши вопросы, если вы не задавали мне какие-то вопросы, не вините меня в молчании. Я являюсь главой политической силы и каждый Божий день встречаюсь со многими людьми и четко выражаю свое отношение и мнение по поводу происходящих событий", - сказал он.
На вопрос журналистов, следил ли он за последним интервью Никола Пашиняна, где тот говорил о переговорном процессе, Саргсян ответил: "Честно говоря, я, как всегда, увидел в этом выступлении много лжи и фальсификаций. Но я должен четко подчеркнуть важное обстоятельство: управленец Армении признал, что пожертвовал Нагорным Карабахом сознательно. Когда он говорил о каких-то палках, то есть для него вопрос НК был палкой над Арменией, я просто не понял, о каких именно палках он говорил, или кто эти палки расставил над Арменией, сопредседатели - которые пять раз выступали с письменным заявлением об окончательном статусе Нагорного Карабаха, о том, что он должен быть окончательно решен путем свободного волеизъявления. О какой стране говорилось, о ком говорили, что тот расставил палки, может, страна, которая бесплатно и по сниженным ценам поставила нам миллиарды единиц оружия, а он полностью  передал его Азербайджану? Но, по крайней мере, мы все поняли его признание, и единственная правда, которую он сказал, это то, что он сознательно принес в жертву Карабах».