Եթե քաղաքական որոշումները գան հանգուցալուծման՝ կսկսվի Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիս երկաթուղու ենթակառուցվածքներում առկա թերությունները վերացնելու գործընթացը. Գնել Սանոսյան
Երասխ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիս երկաթուղու հետ կապված որշակի հաշվարկներ կան, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Երասխի հատվածում, եթե ճիշտ եմ հիշում, մոտ 1 կիլոմետրի չափ է, որ շինարարական աշխատանք իրականացնելու կարիք կա, Մեղրիի՝ ամբողջ հատվածը։ Մենք որոշակի հաշվարկներ ունենք, ընդ որում, մենք սկզբնական փուլում՝ 2021 թվականին, ունեինք նախնական հաշվարկներ, հետագայում Ճարտարապետաշինարարական համալսարանին ենք պատվիրել, որ ավելի մանրակրկիտ աշխատանք անեն, ու խումբը լավ աշխատանք է արել»,- ասաց նա։
Սանոսյանի խոսքով՝ եթե քաղաքական որոշումները գան հանգուցալուծման, ապա կսկսվի ենթակառուցվածքներում առկա թերությունները վերացնելու գործընթացը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ ապաշրջափակման գործընթացը սկսվում է Երասխ-Հորադիս երկաթգծի վերաշահագործումից։
«Երկաթգծի Երասխ-Հորադիս հատվածի վերաշահագործման մասով կա վերջնական կոնսենսուս, բոլոր կողմերը հայտարարել են, որ համաձայն են, ու դա այս պահի համար լավ ու դրական լուծում է տարածաշրջանի համար»,- ասել էր ՀՀ փոխվարչապետը։

Гнел Саносян: Если политические решения будут приняты, начнется процесс устранения недостатков в инфраструктуре железной дороги Ерасх-Ордубад-Мегри-Горадиз
29/12/2023 13:02
Есть расчеты, связанные с железной дорогой Ерасх-Ордубад-Мегри-Горадиз, сказал на встрече с журналистами министр Территориального управления и инфраструктур Республики Армения Гнел Саносян.
"Если я правильно помню, на участке Ерасха необходимо провести строительные работы около 1 километра, а также весь участок Мегри. У нас есть определенные расчеты, более того, предварительные расчеты были у нас на начальном этапе, в 2021 году, позже мы поручили  Университету архитектуры и строительства провести более детальную работу, и группа справилась с этой задачей", - сказал он.
По словам Саносяна, если политические решения будут приняты, то начнется процесс устранения недостатков инфраструктуры.
Напомним, вице-премьер Армении Мгер Григорян сообщил, что процесс армяно-азербайджанского разблокирования начнется с возобновления работы железной дороги Ерасх-Горадиз.
«Думаю, есть окончательный консенсус по возобновлению эксплуатации участка железной дороги Ерасх-Горадиз, все стороны заявили о своем согласии, и на данный момент это хорошее и позитивное решение для региона", - сказал вице-премьер Армении.