Հունվարի 1-ից Արցախի պետական ինստիտուտների անխափան գործունեության համար առկա են բոլոր իրավական հիմքերը․ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
29/12/2023 19:25
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը գրել է․
«Սիրելի՛ ընկերներ, ինչպես տեղյակ եք, վերջին օրերին ակտիվորեն հետաքրքրվել եմ Արցախի Հանրապետության պետական ինստիտուտների՝ հունվարի 1-ից աշխատանքները շարունակելու խնդրով: Նաև գրել էի, որ հարցի լուծման հետ կապված լավատեսական ակնկալիքներ ունեմ։
Անցած օրերին հանդիպել եմ Արցախի և Հայաստանի քաղաքական մի շարք ուժերի և գործիչների հետ, լսել նրանց մտահոգություններն ու փաստարկները:
Մեծ ուրախությամբ տեղեկացնում եմ, որ հունվարի 1-ից Արցախի պետական ինստիտուտների անխափան գործունեության համար առկա են բոլոր իրավական հիմքերը: Այս հարցի առնչությամբ ես այլևս որևէ մտահոգություն չունեմ, ինչի համար չափազանց շնորհակալ եմ Արցախի Հանրապետության Նախագահ Շահրամանյանին և գործընթացում ներգրավված բոլոր գործիչներին։
Ցավոք, ելնելով որոշակի ռիսկերից, ավելին ասելու կարիք, կարծում եմ, չկա: Միայն խորհուրդ կտամ խնդիրը չդիտարկել զգացմունքային դաշտում։ Բայց այն, որ Արցախի պետական մարմինների գործունեության համար իրավական որևէ խոչընդոտ չկա, ինձ համար միանշանակ է։ Աստված առաջ՝ ապագայում այլ լավ լուրեր էլ կլսենք։
Շնորհակալ եմ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր մշտապես կանգնած են ու կանգնած են եղել Արցախի պետականության թիկունքին։ Սա մեր բոլորիս պարտքն է, որը պետք է պատվով կատարենք նաև ապագայում։ Շնորհակալություն և Աստծով»։

Грант Мелик-Шахназарян: С 1 января имеются все правовые основания для бесперебойного функционирования госучреждений Арцаха
29/12/2023 19:45
Политолог Грант Мелик-Шахназарян пишет:
«Дорогие друзья, как вам известно, в последние дни я активно интересовался вопросом продолжения работы государственных учреждений Республики Арцах с 1 января. Я также написал, что имею положительные ожидания относительно решения вопроса.
В минувшие дни я встретился с рядом политических сил и деятелей Арцаха и Армении, выслушал их опасения и аргументы.
Я с радостью сообщаю вам, что с 1 января имеются все правовые основания для бесперебойного функционирования государственных учреждений Арцаха. Никаких опасений по этому вопросу у меня больше нет, за что я чрезвычайно благодарен Президенту Республики Арцах Шахраманяну и всем деятелям, которые вовлечены в этот процесс.
К сожалению, в связи с определенными рисками, я думаю, нет необходимости говорить о подробностях. Я лишь посоветую не рассматривать проблему в эмоциональном поле. Но то, что правовых препятствий для функционирования государственных органов Арцаха нет, для меня однозначно. Даст Бог, в будущем мы услышим еще больше хороших новостей.
Я благодарю всех тех людей, которые всегда поддерживали и стояли за сохранение государственности Арцаха. Это долг всех нас, который мы должны с честью выполнять и в будущем. Спасибо всем...С Богом!».