Հայտնի գործարար Տրոցենկոն վաճառել է АЕОН կորպորացիայի բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը և դուրս է եկել տնօրենների խորհրդի կազմից
Գործարար Ռոման Տրոցենկոն վաճառել է «АЕОН ենթակառուցվածքային կորպորացիայում» իր բաժնետոմսերի 69 տոկոսը, РБК-ին հայտնել են ընկերությունից։
Տրոցենկոյի բաժնետոմսերի 36 տոկոսը գնել է կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Միրոնենկոն, 33 տոկոսը՝ հոլդինգի ստորաբաժանումներից մեկի ղեկավար Ալեքսանդր Օրեխովը։ Հենց նա էլ կստանձնի АЕОН-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը։
Գործարքից հետո Տրոցենկոյի մասնաբաժինը ընկերությունում 31 տոկոս է կազմում, նա դուրս կգա ընկերության տնօրենների խորհրդի կազմից։
Ինչպես պարզաբանել են «АЕОН ենթակառուցվածքային կորպորացիայից», Տրոցենկոն կրճատել է իր մաասնաբաժինը ընկերությունում և հեռացել գործառնական կառավարումից՝ «քաղաքային միջավայրի զարգացման և կրթության ոլորտում բարեգործական ծրագրերի վրա կենտրոնանալու ցանկության պատճառով»։
Հիշեցնենք, որ Ռոման Տրոցենկոյի GeoProMining հանքարդյունաբերական խումբը ձեռք է բերել Հայաստանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 60%-ը։
2021թ. սեպտեմբերի 30-ին հայտնի դարձավ, որ ԶՄՊԿ-ն ունի նոր բաժնետեր՝ ի դեմս կրեմլամերձ ռուս միլիարդատեր, կասկածելի կենսագրություն ունեցող Ռոման Տրոցենկոյի։ Պարզվեց՝ վերջինիս «Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը ձեռք է բերել Հայաստանի թիվ մեկ հարկատուի՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) բաժնետոմսերի 60%-ը ու շտապել ընդհանուր կապիտալի 15%֊-ը նվիրել ՀՀ կառավարությանը։ Պատճառն ու պայմաններն առ այսօր հայտնի չեն, համենայն դեպս պաշտոնապես որևէ պարզաբանում չի տրվել, թե ՀՀ թիվ մեկ հարկատուն ինչպես հայտնվեց կրեմլամերձ միլիարդատիրոջ մոտ ու ինչու նա բաժնետոմսերը նվիրեց Փաշինյանի կառավարությանը։
Նշենք նաև, որ ԱՄՆ պետքարտուղարությունն ընդլայնել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների շրջանակը, որի մեջ ներառվել են նաև նոր գործարարներ, այդ թվում՝ Տրոցենկոն։ Այդ մասին ասվում է Պետդեպարտամենտի հիմնական փաստաթղթերում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Պետդեպարտամենտը նրան ներառել է սև ցուցակում՝ Ռուսաստանի Դաշնության տեխնոլոգիական ոլորտում աշխատանքի կամ նախկին աշխատանքի պատճառով։ Բացի այդ, Պետդեպարտամենտը ցուցակում է ներառել անձնական ակտիվների և ներդրումային գործիքների ցանցը, որն օգտագործվում է Տրոցենկո ընտանիքի կողմից: Փաստաթղթերում նշվում է, որ Տրոցենկոների ընտանիքը մտերիմ է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։

Известный бизнесмен Роман Троценко продал контрольный пакет корпорации АЕОН, он покинет совет директоров компании
29/12/2023 17:32
Бизнесмен Роман Троценко продал 69% принадлежавших ему долей в холдинговой группе «Инфраструктурная корпорация АЕОН», об этом сообщили в компании, передает РБК.
Покупателем 36% стал гендиректор ИК Дмитрий Мироненко. Руководитель угольного подразделения группы Александр Орехов приобрел 33% долей. Он же займет пост председателя совета директоров АЕОН.
После сделок доля Троценко в группе сократилась до 31%, он также покинет совет директоров компании.
Как уточнили в АЕОН, на балансе компании, в которой прошла сделка, находятся все угольные активы группы: «Северная Звезда», «Воркута-Уголь», «Восток-уголь», а также активы в сфере недвижимости. Химические активы и холдинг «Новапорт» в сделку не вошли.
К⁠омпания для сделки оценена в 20 млрд руб., оплата долей предусмотрена в рассрочку.
Напомним, что 30 сентября 2021 года горнорудная группа GeoProMining Романа Троценко приобрела в Армении 60% Зангезурского медно-молибденового комбината. Роман Троценко прокомментировал сделку так: «Мы с радостью воспользовались возможностью дальнейшего расширения нашего бизнеса в Армении и приобретения контрольного пакета акций ЗММК, одновременно предлагая правительству Армении 15% долевого участия, Мы намерены расширять сотрудничество с правительством Республики Армения, и это первый шаг в рамках нашего более широкого инвестиционного видения. Мы намерены в ближайшие годы начать строительство нового медеплавильного завода в Армении».
Под санкции Минфина США попало список ООО "Инфраструктурная корпорация "АЕОН" (AEON Corporation), созданное бизнесменом Романом Троценко, а также ряд связанных с ней структур
Как пояснили в компании, бизнесмен уменьшил свою долю и отошел от оперативного управления «в связи с желанием сконцентрироваться на благотворительных проектах в сфере развития городской среды и образования». В компании напомнили, что по инициативе бизнесмена разработаны мастер-планы модернизации ряда моногородов (город химиков Менделеевск в Татарстане, Кемерово, Воркута). Миллиардер, занимающий 38-ю строчку в рейтинге богатейших россиян по версии Forbes с состоянием в $3,2 млрд, входит в попечительский совет школы-пансиона Летово и совет директоров школы управления Сколково.