«Դասագիրքը Աստվածաշունչ չէ». Հայոց պատմության 7-րդ դասարանի դասագրքի հեղինակ
Եթե Հայոց պատմության 7-րդ դասարանի դասագրքի բովանդակության համատեքստում առաջնորդվեի նախորդ մոդելներով, Խորհրդային տարիների գաղափարաբանական մշակված, բայց չերևացող իրողություններով, գուցե ինչ-որ տեղ  աննկատ կանցներ, ասուլիսում ասաց պատմաբան, պատմության դասագրքի հեղինակ Սմբատ Հովհաննիսյանը։
«Մենք բովանդակությանը կցել ենք նոր առաջադրանքներ, քանի որ դասագրքի հիմնական նպատակներից մեկն այն է, որ աշակերտների մոտ պետք է ձևավորվի քննական մտածողությունը, գումարած՝ պատմական մտածողությունը։ Այսինքն՝ մենք դասագրքում բովանդակային փոփոխություններ չենք արել, թեպետ կան որոշ հատվածներ, որոնք մեկնաբանվել են նորովի, սակայն շեշտադրումը գնացել է նաև առաջադրանքների ուղղությամբ»,- նշեց նա։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ այս դասագիրքը նորություն է, և կարևոր փոփոխությունների տեղիք տվող դասագիրք է. «Այստեղ չեք գտնի մի հատված, որը անտեղի կլինի, և աշակերտների ուշադրություն շեղող չի լինի։ Եթե նախկինում կային քարտեզներ, ապա դրանք պարզապես քարտեզներ էին, նոր դասագրքի մեջ կա և՛ քարտեզը, և՛ առաջադրանքները։ Դասագիրքը Աստվածաշունչ չէ, այստեղ կարևոր է նաև ուսուցչի դերը, իսկ գիրքը խթանող ազդեցություն ունի»։

«Учебник – это не Библия»: Автор учебника истории Армении для учащихся 7-го класса
Если бы в контексте содержания учебника истории Армении для учащихся 7 класса я руководствовался предыдущими моделями, идеологически разработанными, но невидимыми реалиями советских лет, возможно, где-то это осталось бы незамеченным. Об этом на пресс-конференции заявил историк, автор учебника истории Смбат Оганесян.
«Мы добавили в содержание учебника новые задания, ведь одна из основных целей учебника – развитие аналитического мышления учащихся, а также исторического мышления. То есть мы не внесли принципиальных изменений в учебник, хотя есть некоторые разделы, которые интерпретированы по-новому, но акцент был сделан на заданиях", - сказал он.
По словам Оганесяна, этот учебник новый, и именно в него введены важные изменения. «Вы не найдете здесь отрывка, который будет лишним и отвлечет внимание учащихся. Если раньше были карты, то это были просто карты, в новом учебнике есть и карта, и задания. Учебник – это не Библия, здесь также важна роль учителя, а книга оказывает стимулирующее воздействие».