2023 թվականի 11 ամիսների դրությամբ 5 միլիոն 44 հազար մարդ է եկել Հայաստան
2023 թվականի 11 ամիսների դրությամբ 5 միլիոն 44 հազար մարդ է եկել կամ գնացել Հայաստանից, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Այդ թվի մեջ 34 տոկոսը տեղափոխել են հայկական ավիաուղիները, ինչը բացառիկ ցուցանիշ է»,- նշեց նա։
Նախորդ տարի ցուցանիշը եղել է 24 տոկոս։
Սանոսյանը հիշեցրեց, որ այս տարի գործարկվեց նաև Սյունիքի օդանավակայանը. եղել են դեպքեր, որ եղանակային պայմաններով պայմանավորված՝ չվերթեր չեն իրականացվել։
«Մենք ու Շրջակա միջավայրի նախարարության գործընկերները՝ յուրաքանչյուրս մեր մասով նավիգացիոն ու հիդրոօդերևութաբանական սարքեր-սարքավորումներ պետք է տեղադրենք, դրանք գնման գործընթացում են, 2024 թվականին կիրականացվի  ու եղանակային պայմաններից կախվածությունը կփոքրացնենք»,- նշեց ՏԿԵ նախարարը։

По данным за 11 месяцев 2023 года в Армению приехало 5 миллионов 44 тысячи человек
По состоянию на 11 месяцев 2023 года в Армению прибыло или выехало из Армении 5 миллионов 44 тысячи человек. Об этом на встрече с журналистами заявил министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян.
"34 процента из этого числа перевезено армянскими авиакомпаниями, что является беспрецедентным показателем", - сказал он.
В прошлом году этот показатель составил 24 процента.
Саносян напомнил, что в этом году был сдан в эксплуатацию также аэропорт Сюника: были случаи, когда полеты не осуществлялись из-за погодных условий.
"Мы с партнерами Министерства окружающей среды должны установить навигационные и гидрометеорологические приборы-оборудование, они находятся в процессе закупки, это будет внедрено в 2024 году и мы снизим зависимость от погодных условий", - сказал министр охраны окружающей среды.