Արցախցի փոքրիկները հավաքվել էին Երևանի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու դահլիճում՝ իրարից կարոտն առնելու
29/12/2023 09:56
Մեկ վայրում` Երևանի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու դահլիճում էին հավաքվել մի քանի տասնյակ արցախցի փոքրիկներ` իրարից կարոտն առնելու։ Արցախի թեմի կիրակնօրյա դպրոցների սաներն էին` Վաղուհաս, Քոլատակ, Շահմասուր գյուղերից։ Հանդիպման նպատակը համախմբվածությունը պահելն էր։ Միջոցառումն առանց ամանորյա անակնկալների չի անցել․ 60 երեխայի սպասում էին տոնածառի տակ դրված նվերները։ Գրում է Qahana.am-ը։
Հանդիպմանը ներկա են եղել Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես Եպիսկոպոս Աբրահամյանը, Եռաբլուրի Սրբոց Վարդանանց Նահատակաց եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը։ Միջոցառումը մեկնարկել է աղոթքով։
Սրբազան Հայրը շեշտել է՝ պիտի արժևորենք այն կարևորը, որ մեզ տվեց Աստված՝ կյանքը․ «Պետք է հաստատուն պահենք մեր վերադարձը Արցախ և այն ամրագրենք որպես հաղթական վերադարձ։ 2024 թվականի մեր կարգախոսը պիտի այդպիսին լինի՝ վերադարձ Արցախ։ Այդ գաղափարը պիտի դառնա ապրելակերպ»։
Սրբազան Հայրը հավելել է՝ այդ գործում մեծ դեր ունեն նաև երեխաները։ Հորդորել է բոլոր արցախահայերին՝ չարտագաղթել Մայր Հայաստանից, այստեղ կարող են համախմբված, միասնական լինել մինչև տուն վերադառնալը։
«Մենք կորցրինք մեր չքնաղ Արցախը՝ մեր հայրենիքը, բայց չկորցրինք հույսը, որ պիտի վերադառնանք»,- ընդգծել է Տեր Հովհաննեսը, որ Դադիվանքի նախկին վանահայրն էր։
Տեր Հովհաննեսը կոչ է արել երեխաներին՝ հաճախել իրենց համայնքներում գործող եկեղեցիների կիրակնօրյա դպրոցներ։ Միևնույն ժամանակ ներկաներն ընդգծել են Արցախի թեմի կիրակնօրյա դպրոցները պահպանելու անհրաժեշտության մասին, որը նաև համախմբող դեր ունի։
Հանդիպմանը դրամական օգնություն է ցուցաբերվել պատերազմի ժամանակ զոհվածների ընտանիքներին։
Նվերները ու դրամական աջակցությունը տրամադրվել են բարերարներ Վարդան Մանուկյանի և Գրեգորի Հայրապետյանի հովանավորությամբ։

Дети из Арцаха собрались в зале церкви Святой Троицы в Ереване, чтобы преодолеть тоску
В одном месте, в зале церкви Святой Троицы Еревана, собрались несколько десятков детей из Арцаха, чтобы побороть тоску друг по другу. Это были учащиеся воскресной школы Арцахской епархии, они родом из сел Вагуас, Колатак и Шахмасур. Целью встречи было сохранение единства. Мероприятие не обошлось без новогодних сюрпризов. 60 детей ждали подарков, разложенных под елкой, пишет Qahana.am.
На встрече присутствовали руководитель Арцахской епархии епископ Вртанес Абрамян, духовный пастырь церкви Святых мучеников Вартананц, отец Ованнес Ованнисян. Мероприятие началось с молитвы.
Святейший Отец подчеркнул, что мы должны ценить то важное, что дал нам Бог – жизнь. «Мы должны сохранить наше возвращение в Арцах и зафиксировать его как победное возвращение. Нашим лозунгом на 2024 год должно быть: возвращение в Арцах. Эта идея должна стать образом жизни».
Святейший Отец добавил, что дети также играют большую роль в этом вопросе. Он призвал всех арцахских армян не эмигрировать из Матери-Армении, здесь они смогут объединиться до тех пор, пока не вернутся домой.
"Мы потеряли наш прекрасный Арцах, нашу Родину, но не потеряли надежды, что вернемся", - подчеркнул отец Ованнес, бывший настоятель монастырского комплекса Дадиванк.
Отец Ованнес призвал детей посещать воскресные школы церквей, действующих в их общинах. При этом присутствующие подчеркнули необходимость сохранения воскресных школ Арцахской епархии, которые также имеют объединяющую роль.