Հրապարակայնորեն դիմել Արցախի նախագահին` հայտնի հրամանագրի չեղարկման և հանրայնացման պահանջով. Արցախի ԱԺ պատգամավորը լքել է խմբակցությունը
30/12/2023 15:03
Արցախի ԱԺ «Ազատ Հայրենիք- ՔՄԴ» խմբակցության անդամ Արամայիս Աղաբեկյանը հեռացել է «Ազատ Հայրենիք- ՔՄԴ» դաշինքից։
Պատգամավորը մանրամասնել է, թե որն է դաշինքը լքելու պատճառը:
«Երեկ ես հեռացա «Ազատ Հայրենիք- ՔՄԴ» դաշինքից։ Պատճառը Արցախի լուծարման մասին հրամանագրի չեղարկման շուրջ իմ և խմբակցության բացարձակ մեծամասնության տարբեր դիրքորոշումներն են։
Ես համոզված եմ, որ հրամանագրի չեղարկման մասին պետք է հրապարակայնորեն հայտարարվի նույն հարթակում, ինչ հարթակում հայտարարվել է դրա ստորագրման մասին։
Իրավական տեսանկյունից ոչ մի արժեք չներկայացնող այս փաստաթուղթը քաղաքական և տեղեկատվական առումով երազանքների նվեր է Ադրբեջանին։
Խմբակցության մեծամասնության կարծիքը այլ է, նրանք համոզված են, որ գոյություն ունեցող սպառնալիքներն ու փաստաթղթի իրավական արժեքի բացակայությունը բավարար են, որպեսզի չեղարկում և այդ չեղարկման հանրայնացում չկատարվի։
Ադրբեջանի կողմից «Արևմտյան Ադրբեջան» կոնցեպտի Միլլի Մեջլիս բերելուց և սեփական իրավական դաշտում ամրագրելուց հետո Արցախի լուծարման մասին հրամանագրի չեղարկման շուրջ տարակարծությունները, ըստ իս, պիտի վերացվեին։
Այս պահին, ցավոք, նման փոխըմբռնում չկա։
Միաժամանակ, ես վստահ եմ նաև այն բանում, որ Արցախի Ազգային ժողովում, այդ թվում մեր խմբակցությունում կան մարդիկ, ովքեր ներքին համոզմունքով նույն կերպ են մտածում, ինչպես ես, բայց չեն ցանկանում հրապարակայնորեն արտահայտվել։
Խնդրում և պահանջում եմ Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավորներից, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական դերակատարներից, Սփյուռքի ազդեցիկ ուժերից հրապարակայնորեն դիմել Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանին` հայտնի հրամանագրի չեղարկման և հանրայնացման պահանջով։
Ինչու հիմա եմ այս մասին գրում և ոչ, օրինակ, մեկ ամիս առաջ, որովհետև ներքին հնարավոր բոլոր մեթոդները օգտագործել եմ, անգամ հաջողվել է այդ ուղղությամբ որոշակի առաջընթաց արձանագրել, սակայն վերջնական արդյունքի, որպես այդպիսին, հասնել չի հաջողվել։
Արցախի և արցախցիների իրավունքների համար պայքարը չի ավարտվել, այն թևակոխել է ավելի դաժան փուլ, որտեղ ամեն կողմից մեզ համոզելու են հակառակը և ճնշելու են բոլոր հնարավոր միջոցներով։

Публично обратиться к президенту Арцаха с требованием отменить и предать гласности известный указ: Депутат НС Арцаха покинул фракцию
30/12/2023 15:19
Член фракции Свободная Родина-ОГА» НС Арцаха Арамаис Агабекян покинул альянс "Свободная Родина-ОГА".
Депутат подробно рассказал о причине выхода из блока.
«Вчера я вышел из альянса «Свободная Родина-ОГА». Причина в том, что у меня и абсолютного большинства фракции разные позиции относительно отмены указа о роспуске Арцаха.
Я уверен, что об отмене указа необходимо объявить публично на той же платформе, где было объявлено о его подписании.
Этот документ, не имеющий никакой ценности с правовой точки зрения, является желанным политическим и информационным подарком Азербайджану.
Мнение большинства фракции иное, они убеждены, что существующих угроз и отсутствия юридической силы документа достаточно, чтобы не допустить отмены и огласки этой отмены.
После того, как Азербайджан внес в Милли Меджлис концепцию «Западного Азербайджана» и закрепил ее в собственном правовом поле, разногласия по поводу отмены указа о роспуске Арцаха, на мой взгляд, должны были быть устранены.
На данный момент, к сожалению, такого взаимопонимания нет.
Вместе с тем, я также уверен, что в Национальном Собрании Арцаха, в том числе и в нашей фракции, есть люди, которые имеют такое же внутреннее убеждение, как и я, но не желают высказываться публично.
Прошу и требую от депутатов Национального Собрания Арцаха, политических деятелей Республики Армения, влиятельных сил Диаспоры публично обратиться к президенту Арцаха Самвелу Шахраманяну с требованием отменить и предать гласности известный указ.
Почему я пишу об этом сейчас, а не, например, месяц назад, потому что я использовал все возможные внутренние методы, мне даже удалось добиться некоторого прогресса в этом направлении, но не удалось достичь конечного результата как такового.
Борьба за права Арцаха и арцахцев не закончилась, она вступила в более жестокую фазу, где нас будут убеждать в обратном и притеснять всеми возможными способами.