2023 թվականը դարձավ  Հայաստանի պատմության ամենամռայլ էջերից մեկը. Հայաստանում ՌԴ դեսպան
Ռուսաստանն ու Հայաստանն անցնող տարում շարունակել են ավելացնել երկկողմ համագործակցության առկա ներուժը, այս մասին հայտարարել է ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը ամանորյա շնորհավորական ուղերձում։
«Երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունները դինամիկ զարգացել և ընդլայնվել են: Ռուսաստանը մնացել է Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերը և ներդրողը հայկական տնտեսության մեջ:  Եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացների ոլորտում խորացել է համագործակցությունը: Հաջողությամբ առաջ է ընթացել կոոպերացիան Եվրասիական տնտեսական միության ձևաչափով»,- նշել է  նա։
ՌԴ դեսպանի խոսքով` 2023 թվականը դարձավ ժամանակակից Հայաստանի պատմության ամենամռայլ էջերից մեկը. ավելի քան 100 հազար արցախցիներ ստիպված եղան լքել իրենց հայրենիքը:
«Ռուսաստանցիներն այդ ցավն ընդունեցին ինչպես իրենցը: Ռուսաստանը, հենվելով եռակողմ պայմանավորվածությունների համալիրի վրա, շարունակել է Հարավային Կովկասում խաղաղության և հանգստության հաստատմանը հաստատակամորեն աջակցելու գիծը»,- նշել է Կոպիրկինը:

Посол России в Армении: 2023 год стал одной из самых мрачных страниц истории современной Армении
Россия и Армения в уходящем году продолжали наращивать имеющийся потенциал в двустороннем сотрудничестве. Об этом говорится в новогоднем поздравлении посла РФ Сергея Копыркина.
«Динамично развивались и расширялись двусторонние торгово-экономические отношения. Россия оставалась основным торговым партнером республики и инвестором в армянскую экономику. Углублялось сотрудничество в сфере евразийских интеграционных процессов. Успешно продвигалась кооперация в формате Евразийского экономического союза», - отметил он
По словам посла России 2023 год стал одной из самых мрачных страниц истории современной Армении: Более 100 тысяч карабахцев были вынуждены покинуть свою родину, оставив за спиной дома и привычный жизненный уклад.
«Россияне восприняли эту боль как свою. С самых первых дней Россия оказывала содействие вынужденным переселенцам как по линии общественных и частных организаций, так и на государственном уровне. Россия на основе комплекса трехсторонних договоренностей продолжала настойчивую линию на содействие установлению мира и спокойствия на Южном Кавказе», - добавил Копыркин.