Ընդդիմությունը պետք է պատասխանատվություն ստանձնի և փոխի այս իրադրությունը
ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը ֆեյսբուքյան էջում գրում է. «Եթե իրավիճակը, որում հայտնվել ենք մենք և մեր պետությունը (այսինքն՝ մի իրավիճակ, երբ պատերազմում պարտությունից հետո ապաշնորհ իշխանությունը շարունակում է իր դիրքերը պահպանել, իսկ ժողովուրդը վերընտրում է նրան, թեև այդ իշխանությունը շարունակում է անհետևողականություն և ապաշնորհություն դրսևորել, ինչը բացասաբար է անդրադառնում դեպքերի հետագա ընթացքի և հասարակության համախմբման վրա՝ հանգեցնելով տարածքների կորստի), անհրաժեշտ է դիտարկել նաև քաղաքական փիլիսոփայության տեսանկյունից։
Նախևառաջ, քաղաքական փիլիսոփայության մեջ կա «իշխանության լեգիտիմություն» հասկացությունը, որը ենթադրում է, որ իշխանությունն ունի պետությունը և ժողովրդին կառավարելու օրինական և բարոյապես հիմնավորված իրավունք: Ակնհայտ է, որ լեգիտիմության բաղադրիչներից առնվազն մեկը բացակայում է, և այն, որ պատերազմում պարտված ոչ կոմպետենտ իշխանությունը պահպանում է իր իշխանությունը, հակասում է ընդհանուր ընդունված քաղաքական նորմերին:
Այս իրավիճակը կարելի է բացատրել մի քանի գործոններով. նախ, հնարավոր է, որ ժողովուրդը հետպատերազմյան ապատիայի պայմաններում իշխանությանը այլընտրանք չտեսնելով (հստակ առաջնորդների բացակայություն, որոնք կարող են երկրի զարգացման այլընտրանքային ծրագիր առաջարկել) և կայունության կարիք զգալով, նախընտրի պահպանել գործող իշխանությունը՝ չնայած նրա անկարողությանը հաղթահարել խնդիրները։
Երկրորդ, ապաշնորհ իշխանության պահպանումը կարող է պայմանավորված լինել հասարակության պատմական, էթնիկական կամ «դասակարգային» տարբերություններով: Թերևս պատերազմում պարտվելն ու տարածքների (ներառյալ՝ Հայրենիքի մի մասի) կորուստը պատրվակ են դարձել խմբերի և «դասակարգերի» միջև կոնֆլիկտների համար, և իշխանություններն օգտագործում են այս իրավիճակը իրենց քաղաքական առավելությունը պահպանելու համար։
Սակայն հասարակության աճող պառակտվածությունը և անգործունակ իշխանության համառությունը կարող են հանգեցնել լուրջ հետևանքների։ Հասարակության մասնատվածությունը և տարածքների կորուստը բացասաբար են անդրադառնում պետության տնտեսության, անվտանգության և միջազգային կարգավիճակի վրա (տնտեսությունն իրապես չի զարգանում, տնտեսական ակտիվության ներկայիս ցուցանիշների աճը զգալի ներդրումների, այդ թվում՝ օտարերկրյա, ինչպես նաև արտահանելի ապրանքների և ծառայությունների թողարկման արդյունք չեն)։
Այս իրավիճակի պահպանման պարագայում, երբ գործնականում բացակայում են ապաշնորհ իշխանությունը փոխելու արդյունավետ մեխանիզմները, կարող են խարխլվել ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության սկզբունքները։
Ահա նման իրավիճակում է, որ քաղաքական կոնտրէլիտան, այսինքն՝ ընդդիմությունը, պետք է քննության ենթարկի իրեն՝ պատասխանատվություն ստանձնելով և գործելով դրությունը փոխելու ուղղությամբ։
Ընդդիմությունը պետք է ձգտի մոբիլիզացնել ժողովրդին, կազմակերպել ժողովրդական շարժումներ ու ընդվզումներ՝ հիմնված օրինական և ոչ բռնի մեթոդների վրա։ Կարևոր է, որ ընդդիմությունն առաջարկի պետության վերականգնման և տարածքային ամբողջականության պահպանման քաղաքական այլընտրանք և համոզիչ ծրագիր։
Չնայած ժողովրդական շարժումների, քաղաքացիական անհնազանդության և պոտենցիալ հակամարտությունների հետ կապված բարդությանն ու ռիսկերին, քաղաքական համակարգում դրական փոփոխություններ մտցնելը միայն կարող է կարևոր քայլ լինել օրենքի գերակայության վերականգնման ուղղությամբ, որը կարող է լուծել հասարակության խնդիրները և դիմակայել ապակայունացնող գործոններին:»:

Оппозиция должна взять на себя ответственность и изменить эту ситуацию
Бывший председатель КГД Армении Давид Ананян на своей странице в Facebook пишет: «Если ситуация, в которой оказались мы и наша страна (то есть ситуация, когда некомпетентная власть продолжает удерживать свои позиции после проигрыша войны, а народ его переизбирает, даже несмотря на то, что эта власть продолжает демонстрировать непоследовательность и некомпетентность, которая негативно влияет на ситуацию, на дальнейший процесс и консолидацию общества, приводя к потере территорий), необходимо рассматривать ее и с точки зрения политической философии.
Прежде всего, в политической философии существует понятие «легитимность власти», которое подразумевает, что власть имеет юридическое и морально оправданное право управлять государством и народом. Очевидно, что по крайней мере один из компонентов легитимности отсутствует, а тот факт, что некомпетентная власть, потерпевшая поражение в войне, сохраняет свою власть, противоречит общепринятым политическим нормам.
Эту ситуацию можно объяснить несколькими факторами. Во-первых, возможно, что народ, не видя альтернативы власти в условиях послевоенной апатии (отсутствия четких лидеров, способных предложить альтернативный план развития страны) и испытывая потребность в стабильности, предпочитает сохранять нынешнюю власть, несмотря на ее неспособность преодолевать проблемы.
Во-вторых, сохранение некомпетентной власти может быть обусловлено историческими, этническими или «классовыми» различиями в обществе. Возможно, проигрыш войны и потеря территорий (в том числе части Родины) стали поводом для конфликтов между группами и «классами», и власти используют эту ситуацию для сохранения своего политического преимущества.
Однако растущее расслоение общества и сохранение неспособной власти могут привести к серьезным последствиям. Раздробленность общества и потеря территорий отрицательно влияют на экономику, безопасность и международный статус государства (экономика толком не развивается, текущий рост показателей экономической активности не является результатом значительных инвестиций, в том числе иностранных, а также выпуск экспортируемых товаров и услуг).
В случае сохранения такой ситуации, когда на практике нет эффективных механизмов смены некомпетентной власти, принципы демократии и верховенства закона могут быть подорваны.
Именно в такой ситуации политическая контрэлита, то есть оппозиция, должна проверить себя, взять на себя ответственность и действовать в направлении изменения ситуации.
Оппозиция должна стремиться мобилизовать народ, организовывать народные движения и восстания на основе законных и ненасильственных методов. Оппозиции важно предложить политическую альтернативу и убедительный план восстановления государства и сохранения территориальной целостности.
Несмотря на сложность и риски, связанные с народными движениями, гражданским неповиновением и потенциальными конфликтами, внесение позитивных изменений в политическую систему может стать лишь важным шагом на пути к восстановлению верховенства закона, который может решить социальные проблемы и противостоять дестабилизирующим факторам».