Ռուսաստանում բարձրացրել են զինակոչային տարիքը
2024թ. հունվարի 1-ից Ռուսաստանում զինակոչային տարիքի վերին շեմը բարձրանում է մինչև 30 տարեկան, ներքեւի շեմը մնում է 18-ը, տեղեկացրել է ՌԲԿ-ն։
2023թ. օգոստոսին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք զինակոչի վերին տարիքը 27-ից 30-ի հասցնելու մասին։ Ստորին շեմը մնում է 18-ը՝ չնայած բանավեճերին Պետդումայում եւ Դաշնության խորհրդում։
Այդ նույն ժամանակ ՌԴ նախագահը ստորագրել էր օրենք, որով արգելվում էր քաղաքացու արտասահման մեկնելը ծանուցում ստանալուց հետո։ Այժմ զինկոմիսարիատը կարող է որոշում կայացնել զինակոչիկի համար սահմանները փակելու մասին այն օրը, երբ նրան ծանուցում կուղարկվի։

В России повысили призывной возраст
С 1 января 2024 года в России верхняя граница призывного возраста повышается до 30 лет, нижняя остается на отметке 18 лет, сообщает РБК.
В августе 2023 года президент России Владимир Путин подписал закон об изменении предельного возраста призыва с 27 до 30 лет. Нижнюю границу — 18 лет — было решено не менять, несмотря на предшествовавшую принятию закона дискуссию в Госдуме и Совфеде.
Кроме того, тогда же президент  РФ подписал закон о введении запрета на выезд за границу гражданина после получения повестки. Теперь военный комиссариат будет выносить решение о закрытии границ для призывника в день, когда ему будет отправлена повестка.