Եկեղեցին մեր վերածննդի վերջին հույսն է․ այսօր ադրբեջանաթուրքական պատվերով սպանում են այդ վերջին հույսը․ Մալյան
03/01/2024 13:54
Եկեղեցու դեմ կազմակերպված արշավը նոր չի սկսվել: Առնվազն 15 տարի է՝ լիբերալ-ֆաշիստական գործակալների կողմից թիրախավորվում են հոգևորականները, ծաղրի են ենթարկվում եկեղեցական ծեսերը, այդ ծեսերին մասնակցող հավատացյալները: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է հանրային գործիչ Նարեկ Մալյանը։
«2018 թվականին տեղի ունեցած ադրբեջանաթուրքական հեղափոխությունից հետո եկեղեցու դեմ իրականցվող հարձակումները վերափոխվեցին կազմակերպված արշավանքի: Լիբերալ ֆաշիստներն արդեն ապօրինաբար զավթել էին իշխանությունը և տիրապետում էին պետական լծակներին՝ հակաեկեղեցականությունը պետական մակարդակով իրականացնելու համար:
Եվ այսպես՝ քայլ առ քայլ միասին վերհիշենք եկեղեցու դեմ պայքարի առավել ցցուն դրվագները.
1. ՔՊ-ն իշխանությունը զավթելուց օրեր անց հատուկ կարգադրությամբ Վեհափառին զրկեց անվտանգությունից:
2. Հաջորդ քայլով իշխանությունը կազմակերպեց ֆիզիկական հարձակումները Վեհափառի անձի նկատմամբ՝ հիմնադրելով և հովանավորելով «Նոր Հայաստան, նոր Հայրապետ» շարժումը: Այդ խմբի կողմից անարգել ասպատակվում էր վեհարանը: Համեմատության համար՝ այդ նույն օրերին 6-7 շարք ոստիկաններով պահպանվում էր Սորոսի գրասենյակի անառիկությունը:
3. Եպիսկոպոսներից առգրավեցին դիվանագիտական անձնագրերը: Հայ Առաքելական եկեղեցու հավատացյալները շուրջ 10 միլիոն հայերն են, որոնց միայն մեկ քառորդ մասն է բնակվում Հայաստանում: Հավատացյալների հիմնական մասը սփյուռքում է, և այդ քայլով իշխանությունը եկեղեցուն ուղիղ կախման մեջ դրեց օտարերկրյա դեսպանատներից:
4. Դպրոցական ծրագրերից հանվեց «Հայ եկեղեցու պատմություն» առարկան: Հանրության կրքերը հանգստացնելու համար հայտարարեցին, որ «Հայ եկեղեցու պատմություն»-ը տեղ կգտնի ընդհանուր պատմության դասագրքերում: 2023 թվականին պարզվեց, որ նույնիսկ դա էին անամոթաբար խաբել:
5. ԱԺ նախագահը հրապարակային խոսքում Վեհափառ Հայրապետին հեգնանքով անվանեց ավազանի անունով: Հիշեցնենք որ այդ կերպ անվանում են կարգալույծ՝ հոգևոր աստիճանից զուրկ անձին:
6. Վարչապետը ԱՄՆ-ում հայտարարեց որ պատրաստվում է «կզզացնել» ըմբոստ հոգևորականներին:
7. 2020թ. պատերազմից անմիջապես հետո սոցցանցերով և իշխանական ֆեյք ֆաբրիկաներով կազմակերպվեց կաթողիկոսի անձի վրա ֆիզիկական հարձակման հերթական արշավը: Բանը հասավ նրան, որ հավատացյալները հավաքվեցին Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին ուժով պաշտպանելու նպատակով:
8. Տարբեր անհիմն մեղադրանքներով կալանավորվում էին բարձրաստիճան հոգևորականների հարազատները:
9. Վարչապետը 21.04.2023թ. ԱԺ-ում հայտարարեց՝ «եթե եկեղեցու հարաբերությունները կառավարության հետ լավ չեն, ուրեմն եկեղեցու հարաբերությունները լավ չեն Աստծո հետ»՝ ինքն իրեն համեմատելով Աստծո հետ:
10. Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ Հանրային հեռուստաընկերության եթերից արգելվեց հնչեցնել Վեհափառի ուղերձը:
Սրանք ընդամենը մի քանի օրինակ են ՔՊ-ականների հակաեկեղեցական պայքարի հրապարակային դրսևորումներից: Այս ամենը տեղի է ունեցել բոլորիս աչքի առջև՝ անթաքույց:
Մեր պետականության վերջին ցիտադելը Հայ Առաքելական եկեղեցին է: Եկեղեցին մեր վերածննդի վերջին հույսն է, և այս օրերին ադրբեջանաթուրքական պատվերով սպանում են այդ վերջին հույսը», - գրել է նա։

Малян: Церковь – наша последняя надежда на возрождение: сегодня по азербайджано-турецкому заказу они убивают эту последнюю надежду
03/01/2024 14:50
Организованная кампания против Церкви началась не недавно. На протяжении как минимум 15 лет мишенью либерально-фашистских агентов стали священнослужители, высмеивая церковные ритуалы и верующих, участвующих в этих ритуалах. Об этом на своей странице в Facebook написал общественный деятель Нарек Малян.
«После азербайджано-турецкой революции 2018 года нападения на церковь преобразовались в организованную кампанию. Либеральные фашисты уже незаконно захватили власть и обладали рычагами государственной власти для реализации антицерковности на государственном уровне.
Итак, шаг за шагом, давайте вместе вспомним самые яркие эпизоды борьбы с церковью:
1. Через несколько дней после захвата власти партией «Гражданский договор» Его Святейшество особым приказом был лишен охраны.
2. Следующим шагом власти организовали физическое нападение на личность Его Святейшества, основав и спонсируя движение «Новая Армения, Новый Патриарх». Эта группа беспрепятственно оскверняла патриарший покой. Для сравнения, в те же дни неприкосновенность офиса Сороса обеспечивали 6-7 рядов полицейских.
3. У епископов были конфискованы дипломатические паспорта. Верующие Армянской Апостольской церкви составляют около 10 миллионов армян, из которых лишь четверть проживают в Армении. Большинство верующих проживают в диаспоре, и этим шагом влсти поставили церковь в прямую зависимость от иностранных посольств.
4. Из учебных программ был исключен предмет «История Армянской церкви». Чтобы успокоить общественность, они объявили, что «История Армянской церкви» найдет место в общеобразовательных учебниках истории. В 2023 году выяснилось, что даже в этом они бессовестно солгали.
5. Спикер Национального собрания в публичном выступлении саркастически назвал Его Святейшество по имени купели. Напомним, «расстриженным» называют человека, лишенного духовной степени.
6. Премьер-министр заявил в США, что собирается «подчинить» восставших священнослужителей.
7. Сразу после войны 2020 года соцсетями и фабриками фейков власти была организована очередная кампания физического нападения на личность Католикоса. Дошло до того, что верующие собрались в Эчмиадзине, чтобы силой защитить Католикоса Всех Армян.
8. Родственники высокопоставленных священнослужителей были задержаны по различным необоснованным обвинениям.
9. Премьер-министр заявил в НС 21.04.2023: «Если у церкви плохие отношения с правительством, то у нее плохие отношения с Богом», сравнивая себя с Богом.
10. Впервые в истории независимой Армении трансляция обращения Его Святейшества была запрещена в эфире Общественного телевидения.
Это лишь несколько примеров публичных проявлений антицерковной борьбы членов «Гражданского договора». Все это происходило на глазах у всех нас, открыто.
Последней цитаделью нашей государственности является Армянская Апостольская Церковь. Церковь - последняя надежда на наше возрождение, и в эти дни эту последнюю надежду убивают по азербайджано-турецкому заказу», - написал он.