Ղարաբաղի հարցն ամբողջությամբ հանվել է օրակարգից. այս պահին որևէ լուրջ խոչընդոտ չենք տեսնում Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման համար. Ալիևի օգնական
04/01/2024 19:08
Ադրբեջանն ու Հայաստանը զգալի առաջընթաց են գրանցել խաղաղության պայմանագրի տեքստում, սակայն չլուծված հարցերը մնում են, «Berliner Zeitung»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Ադրբեջանը բարեխղճորեն բանակցում է Հայաստանի հետ տարբեր վայրերում՝ տարածաշրջանում երկար սպասված խաղաղությանը հասնելու համար: Մենք իսկապես հավատում ենք, որ կա խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատմական հնարավորություն, և մենք չպետք է բաց թողնենք այս հնարավորությունը: Նշանակալի առաջընթաց է գրանցվել խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ, սակայն դեռևս կան մի քանի չլուծված հարցեր», - ասել է նա:
Հաջիևի խոսքով՝  «Ղարաբաղի հարցը ամբողջությամբ հանվել է օրակարգից»:
«Այս պահին մենք որևէ լուրջ խոչընդոտ չենք տեսնում խաղաղության պայմանագրի կնքման համար, այժմ մենք տեսնում ենք ամենահանգիստ օրերը վերջին 30 տարվա ընթացքում երկու երկրների հարաբերություններում»,- ընդգծել է  նա։
Հաջիևը նշել է, որ ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի շրջանակներում Սանկտ Պետերբուրգում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ոչ պաշտոնական հանդիպումը նույնպես դրական է անցել։
«Սակայն դեռևս դժվար է խոսել խաղաղության պայմանագրի կնքման կոնկրետ ժամկետների մասին, քանի որ գործընթացն ավարտին հասցնելու համար անհրաժեշտ են հետագա բանակցություններ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»,- հավելել է նա։
Բանակցային հարթակների վերաբերյալ Հաջիևն ասել է, որ ադրբեջանական կողմի համար վայրը նշանակություն չունի։ «Ամենակարևորը արդյունքն է, մենք հանդես ենք գալիս արդյունքի վրա հիմնված բանակցությունների օգտին` նախապատվությունը տալով ուղիղ բանակցություններին: Այսօր խաղաղության պայմանագրի տեքստի վրա աշխատանքն իրականացվում է անմիջապես Բաքվի ու Երևանի միջև»,- եզրափակել է Ալիևի օգնականը:

Помощник Алиева: Карабахский вопрос полностью снят с повестки дня: На данный момент мы не видим серьезных препятствий для заключения мирного договора
04/01/2024 19:18
Азербайджан и Армения добились значительного прогресса по тексту мирного договора, однако остается еще несколько нерешенных вопросов. В интервью немецкой газете Berliner Zeitung заявил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
"Азербайджан добросовестно ведет переговоры с Арменией на различных площадках для достижения долгожданного мира в регионе. Мы действительно верим, что существует исторический шанс заключить мирный договор, и мы не должны упустить эту возможность. Достигнут значительный прогресс по тексту мирного договора, однако остается еще несколько нерешенных вопросов",- сказал он.
По словам Гаджиева: "Карабахский вопрос полностью снят с повестки дня".
"На данный момент мы не видим серьезных препятствий для заключения мирного договора. Сейчас мы наблюдаем самые спокойные дни за последние тридцать лет в отношениях между двумя странами",- подчеркнул он.
Гаджиев отметил, что недавняя неформальная встреча президента Азербайджана и премьер-министра Армении в Санкт-Петербурге также прошла в позитивном ключе.
"Но пока сложно говорить о конкретных сроках, так как для завершения процесса необходимо проведение дальнейших переговоров между Арменией и Азербайджаном",- добавил он.
Относительно переговорных площадок, Гаджиев сказал, что место проведения для них не имеет значения. "Самое важное — результат. Мы выступаем за переговоры, ориентированные на результат. В принципе, мы не против честного содействия, но отдаем предпочтение прямым переговорам. Сегодня работа над текстом мирного договора ведется напрямую между Баку и Ереваном",- резюмировал помощник Алиева.