ՀՌՀ նախագահը ընդունել է «Радио Sputnik» ընկերության պատվիրակությանը
Հունվարի 5-ին Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ընդունեց «Ռոսիա սեգոդնյա» միջազգային գործակալության գործադիր տնօրեն, «Радио Sputnik» ընկերության գլխավոր խմբագիր, ՌԴ Նախագահին կից «Քաղաքացիական հասարակության զարգացման և մարդու իրավունքների խորհրդի» անդամ Կիրիլ Վիշինսկուն և «Радио Sputnik»-ի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Անդրեյ Բլագոդարենկոյին, վերջիններիս խնդրանքով:
Հանձնաժողովի նախագահը կարևորել է միջազգային համագործակցությունը, այդ թվում դաշնակցային Ռուսաստանի, լրատվամիջոցների հետ:
Հանդիպման առիթ էր Հանձնաժողովի որոշումը՝ 30 օրով կասեցնելու «ՏՈՍՊԱ» ռադիոընկերության խմբագրություն ՓԲ ընկերության լիցենզիայի գործողությունը: Տ. Հակոբյանն ընդգծեց, որ այդ որոշումը փաստարկված է և իրավական առումով անխոցելի` շեշտելով անթույլատրելիությունը ՀՀ տարածքում սփռելու «Пятница с Тиграном Кеосаяном» հաղորդաշարը, որը լի էր հերյուրանքներով, բամբասանքներով, զրպարտություններով, Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ վիրավորանքներով, կեղծ ու չճշտված տեղեկատվությամբ:
Հանձնաժողովի նախագահը ընդգծեց, որ ՀՀ կարգավորող մարմնի կայացրած որոշման վերաբերյալ ռուսական կողմի արձագանքները զարմանք են առաջացնում և չեն համապատասխանում հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության ոգուն: Նա փոխանցեց ռուսաստանցի գործընկերներին Հանձնաժողովի տեսակետը, որ «ՏՈՍՊԱ»-ի լիցենզիայի գործողության վերականգնման համար դեռևս նախադրյալներ չկան, քանի որ, ո՛չ «ՏՈՍՊԱ»-ն, ո՛չ «Радио Sputnik»-ը «Пятница с Тиграном Кеосаяном» հաղորդաշարի բովանդակության վերաբերյալ պաշտոնական տեսակետ չեն արտահայտել:
Կ. Վիշինսկին շնորհակալություն հայտնեց ընդունելության և անկեղծ զրույցի համար և ներկայացրեց հանդիպման համատեքստում իրենց մոտեցումները։ Նա կարևորեց, որ կարգավորող մարմնի կողմից վարչական վարույթ հարուցելուց անմիջապես հետո տվյալ հաղորդաշարը հեռացվել է ռադիոընկերության եթերացանկից, և հետագայում «Sputnik Армения»-ն խմբագրական քաղաքականությունը մշակելու և իրականացնելու է՝ հիմքում ունենալով ՀՀ օրենսդրությունը և ինքնիշխան պետությունների դաշնակցային, փոխհարգալից համագործակացությունը:

Председатель Комиссии по телевидению и радио принял делегацию компании «Радио Sputnik»
Председатель Комиссии по телевидению и радио Армении Тигран Акопян 5 января принял исполнительного директора международного агентства “Россия сегодня” Кирилла Вышинского и заместителя главного редактора “Радио Sputnik” Андрея Благодаренко по просьбе последних.
Тигран Акопян подчеркнул важность сотрудничества с международными СМИ, в том числе с российскими.
Поводом для встреча стало решение Комиссии о приостановлении действия лицензии радиокомпании “Тоспа” на 30 дней.
Акопян подчеркнул, что данное решение является аргументированным и юридически неуязвимым, а также подчеркнув недопустимость распространения на территории Республики Армения программы “Пятница с Тиграном Кеосаяном”, которая полна измышлений, сплетен, клеветы, оскорблений в адрес Республики Армения.
Председатель Комиссии подчеркнул, что реакция российской стороны на решение регулирующего органа Армении вызывает удивление и не соответствует духу армяно-российского стратегического партнерства. Он представил российским коллегам позицию Комиссии: предпосылок для восстановления лицензии “Тоспа” пока нет, поскольку ни “Тоспа”, ни “Радио Sputnik” не выразили официального мнения по поводу содержания программы “Пятница с Тиграном Кеосаяном”.
Вышинский поблагодарил за прием и искреннюю беседу и изложил свои подходы в контексте встречи. Он подчеркнул важность того факта, что сразу после возбуждения административного дела со стороны регулирующего органа данная программа была исключена из списка вещания радиокомпании, и в дальнейшем “Sputnik Армения” будет разрабатывать и реализовывать редакционную политику, основанную на законодательстве Армении и союзническом, взаимоуважительном сотрудничестве суверенных государств.