Վերջին 14 օրվա ընթացքում հաստատվել է կորոնավիրուսի 123 դեպք. Ռոմելա Աբովյան
Վերջին շաբաթվա ընթացքում հանրապետությունում նկատվում է սուր շնչառական վարակով հիվանդացության աճ՝ 1.1 անգամ, ասուլիսում ասաց Հիվանդությունների վերահսկման ու կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը:
«Հիվանդացության դեպքերի 76 տոկոսը 0-ից 18 տարեկան երեխաներն են: Առաջնային պահպանման օղակ դիմելիությունն աճել է 1.1 անգամ, զուգահեռ նվազել է  հոսպիտալացվածների թվաքանակը։ Նախորդ շաբաթվա համեմատ ունենք 16 տոկոսով ցածր հոսպիտալացումներ: Վերակենդանացման բաժանմունք դիմելության ցուցանիշը ևս 8 տոկոսով նվազել է»,- նշեց նա:
Ռոմելլա Աբովյանը հայտնեց, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում հաստատվել է կորոնավիրուսի 123 դեպք, որը նախորդ 14 օրվա համեմատ նվազել է 7 դեպքով:
«Թոքաբորբով հոսպիտալացված են 237 պացիենտ, նրանցից 62%-ը 0-ից 18 տարեկան երեխաներն են»,- հայտնեց Աբովյանը։

Ромела Абовян: За последние 14 дней подтверждено 123 случая заражения коронавирусом
За последнюю неделю заболеваемость острыми респираторными инфекциями в республике выросла в 1,1 раза, сообщила на пресс-конференции заведующая отделом эпидемиологии Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Ромелла Абовян.
«76 процентов заболевших — дети от 0 до 18 лет. Количество обращений в учреждения первичной медико-санитарной помощи увеличилось в 1,1 раза, а количество госпитализированных больных сократилось. По сравнению с предыдущей неделей у нас на 16 процентов меньше госпитализаций. Еще на 8 процентов снизился показатель направления в отделение реанимации", - сказала она.
Ромелла Абовян сообщила, что за последние 14 дней подтверждено 123 случая заражения коронавирусом, что на 7 случаев меньше по сравнению с предыдущими 14 днями.
"С пневмонией госпитализированы 237 пациентов, из них 62% - дети в возрасте от 0 до 18 лет", - сообщила Абовян.