Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով Արցախի ՊԲ-ն տվել է 223 զոհ, 25-ը՝ քաղաքացիական անձինք․ նոր մանրամասներ
05/01/2024 09:54
Քննչական կոմիտեն արցախահայության էթնիկ զտումների վերաբերյալ վարույթ է նախաձեռնել, բռնի տեղահանման հանգամանքները բացառապես քննվում են այդ շրջանակներում, «Լուրերին» հայտնել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը։
«2023 թ. սեպտեմբերի 19-20-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ՊԲ-ն տվել է 223 զոհ, որոնցից 25-ը քաղաքացիական անձինք են։ Զոհերի թվում կա 5 անչափահաս։ ՊԲ-ն տվել է 244 վիրավոր, որոնցից ութ տասնյակը քաղաքացիական անձինք են, այդ թվում՝ 10 անչափահաս։ Կա 20 անհետ կորած, որոնցից 5-ը քաղաքացիական անձինք են»,- ասել է քննչական կոմիտեի նախագահը։
Արգիշտի Քյարամյանը հայտնել է, որ արձանագրվել են երկու տասնյակ դիակի նկատմամբ անարգանքի դեպքեր, այդ մասով կան դիակների զննություններ և փորձաքննության եզրակացություններ։

В результате нападения Азербайджана потери Армии обороны Арцаха составили 223 человека, из них 25 – гражданские лица: новые подробности
05/01/2024 12:49
Следственный комитет ведет уголовное производство, в рамках которого расследуются обстоятельства этнической чистки в отношении населения Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана и его насильственного перемещения, сообщил председатель СК Аргишти Кярамян.
«Потери Армии обороны Нагорного Карабаха в результате развязанной Азербайджаном агрессии составили 223 человека, из них 25 – гражданские лица, в их числе – пятеро несовершеннолетних. Число пострадавших в рядах Армии обороны составляет 244 человек, из них 76 – гражданские лица, в том числе, 10 несовершеннолетних. Есть также 20 без вести пропавших, из них пятеро – гражданские лица», - сказал он в интервью Общественному телевидению Армении.
Он сообщил также, что зафиксировано около 20 случаев глумления над телами, по которым есть соответствующие заключения экспертиз.