Այս ծանր պահին Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բարեկամ ճապոնացի ժողովրդի կողքին են. Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել
05/01/2024 13:46
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիշիդային՝ Ճապոնիայի Իշիկավա պրեֆեկտուրայում և հարակից շրջաններում գրանցված ավերիչ երկրաշարժի և ցունամիի կապակցությամբ: Հեռագրում ասված է.
«Խորը ցավով տեղեկացա Ճապոնիայի Իշիկավա պրեֆեկտուրայում և հարակից շրջաններում գրանցված ավերիչ երկրաշարժի և ցունամիի մասին, որը խլեց տասնյակ մարդկանց կյանքեր և մեծ ավերածությունների պատճառ դարձավ։
Այս ծանր պահին Հայաստանը և հայ ժողովուրդը բարեկամ ճապոնացի ժողովրդի կողքին են։ Վստահ եմ, որ Ճապոնիայի կառավարության կողմից ձեռնարկ-վող վճռական գործողությունների շնորհիվ արագորեն կհաղթահարվեն բնական աղետի ծանր հետևանքները։
Իմ կարեկցանքն ու զորակցությունն եմ հայտնում աղետի զոհ դարձած անձանց ընտանիքներին և հարազատներին՝ մաղթելով տոկունություն և շուտափույթ ապաքինում բոլոր վիրավորներին»:

В этот тяжелый момент Армения и армянский народ находятся рядом с дружественным японским народом: Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования премьер-министру Японии Фумио Кисиде в связи с разрушительным землетрясением и цунами, произошедшими в префектуре Исикава и соседних районах. В телеграмме говорится:
«Я был глубоко опечален, узнав о разрушительном землетрясении и цунами, произошедших в префектуре Исикава и прилегающих районах Японии, унесших десятки жизней и причинивших огромные разрушения.
В этот тяжелый момент Армения и армянский народ находятся рядом с дружественным японским народом. Уверен, что благодаря решительным действиям правительства Японии тяжелые последствия стихийного бедствия будут быстро преодолены.
Выражаю сострадание и поддержку семьям и родственникам жертв катастрофы, желаю стойкости и скорейшего выздоровления всем пострадавшим».