Հայկական կողմը պատասխանել է ադրբեջանական կողմի առաջարկներին․ Հունվարի վերջին դելիմիտացիայի հանձնաժողովները կհանդիպեն․ Գրիգորյան
08/01/2024 22:45
Հունվարի 4-ին հայկական կողմը պատասխանել է «խաղաղության պայմանագրի» վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի առաջարկներին, «Հանրային հեռուստաընկերության» եթերում հայտարարեց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Հունվարի 4-ին հայկական կողմը պատասխանել է ադրբեջանական կողմի առաջարկներին։ Դրական դինամիկա կա, սակայն կան հարցեր, որոնց շուրջ բանավոր բանակցությունների ընթացքում համաձայնության էինք եկել, սակայն խաղաղության պայմանագրի տեքստում որոշակի հետընթացներ ենք տեսել»,- ասաց նա։
Գրիգորյանը նշեց նաև, թե դելիմիտացիայի հանձնաժողովները կհանդիպեն։
«Համաձայնություն կա, որ հունվարի վերջին դելիմիտացիայի հանձնաժողովները հանդիպեն»,- նշեց նա։
ԱԽ քարտուղարի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը հայկական կողմին բանավոր հավաստիացնում է, որ ընդունում է Հայաստանի առաջադրած սկզբունքները՝ սուվերենություն, իրավազորություն, փոխադարձություն և հավասարություն։
«Այս 4 սկզբունքների արձանագրումը նշանակում է միջանցքային տրամաբանության բացառում»,- վստահեցրեց Գրիգորյանը։

Григорян: Армянская сторона ответила на предложения азербайджанской стороны: Комиссии по делимитации встретятся в конце января
08/01/2024 22:51
4 января армянская сторона ответила на предложения азербайджанской стороны относительно "мирного договора", сообщил секретарь Совета безопасности Армен Григорян в эфире "Общественной телекомпании".
"4 января армянская сторона ответила на предложения азербайджанской стороны. Есть положительная динамика, но есть вопросы, по которым мы достигли согласия в ходе устных переговоров, но мы увидели определенные отступления в тексте мирного договора", - сказал он.
Григорян также отметил, что комиссии по делимитации проведут встречу.
"Есть договоренность, что комиссии по делимитации встретятся в конце января", - сказал он.
По словам секретаря Совета безопасности, азербайджанская сторона устно заверяет армянскую сторону, что принимает предложенные Арменией принципы: суверенитет, юрисдикция, взаимность и равенство.