Այս գործը ոտքից գլուխ սաքրած է. խաշ կերած՝ չլողացած ու թելով տռուսիկով. Աշոտյան (Տեսանյութ)
Այս գործը նախաքննության փուլում առնվազն սարքած գործ է. դատական նիստին հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Դատավոր Վահե Դոլմազյանը Աշոտյանի ելույթն ընդհատեց՝ պահանջելով նայել ոչ թե դահլիճի կողմը, այլ իրեն՝ դատարանին։ Աշոտյանն ընդդիմացավ՝ նշելով, որ դատարանի բերված փաստարկների մեջ որևէ իրավակն հիմք չկա՝ իրեն նայելով ելույթ ունենալու։
«Ես անգամ չեմ բերում այն փաստարկը, որ հաշվի առնելով ձեր պարբերաբար կողմնակալ ցայտուն դարձող վերաբերմունքը, ձեզ նայելով սկսում եմ ձեր հետևը Նիկոլ Փաշինյանին տեսնել։ էլ չեմ խոսում վերաբերմունքի մասին... Տեսե՞լ եք անհարգալիքց վերաբերմունք ձեր նկատմամբ, բայց ես պարտավոր չեմ ձեզ նայել։ Կարող եք դահլիճից հանել, կալանավոր քաղբանտարկյալ Աշոտյանին հանել դահլիճից՝ ձեզ չնայելու համար... Позорьтесь до конца»,-ասաց նա։
Աշոտյանը նշեց, որ այս քննարկումը ապացուցում է, որ այնքան բան չկա քննարկելու, որ քննարկում են, թե ինքն ինչ պարբերականությամբ դատավորի վրա հայացքներ նետի։
«Այս գործը ոտքից գլուխ սաքրած է, ձեզ չեն հարգում նախաքննության մարմինները, որ այսպիսի գործ են սարքել բերել, ու դուք ստիպված փորձում եք իրենց հետևից մաքրել։ Էտ նույնն է, ինչ խաշ կերած գնաս ստոմատոլոգի մոտ, նույնն է, ինչ թելով ներքնաշորով մտնես եկեղեցի, կամ չլողոցած գնաս սիրուհուդ մոտ, անհարգանքի նշան է, այս գործն այ տենց սարքած գործ է, խաշ կերած, չլողացած ու թելով տռուսիկով, կներեք, ու բերել են, ձեզ են տվել»,-ասաց նա։

Армен Ашотян: «Это дело полностью сфабриковано»
Это дело как минимум сфабриковано на предварительном следствии. Об этом на судебном заседании заявил вице-президент РПА Армен Ашотян.
Судья Ваге Долмазян прервал выступление Ашотяна, потребовав смотреть не в сторону зала, а в сторону суда. Ашотян возразил, заявив, что в доводах суда, рассматривающего его выступление, нет никаких юридических оснований.
«Я даже не привожу тот аргумент, что, учитывая ваше предвзятое отношение, глядя на вас, я начинаю видеть за вами Никола Пашиняна: не говоря уже о вашем отношении... Вы увидели неуважение к себе? но я не обязан смотреть на вас. Вы можете вывести задержанного политзаключенного Ашотяна из зала суда, из-за того, что он на вас не смотрел... Позорьтесь до конца", - сказал он.
Ашотян отметил, что данное обсуждение доказывает, что обсуждать не так уж и много чего, если обсуждают, как часто нужно смотреть на судью.
«Это дело полностью сфабриковано, органы предварительного следствия не уважают вас, потому что сфабриковали такое дело и передали вам, и вы вынуждены прикрывать все это. Это то же самое, что пойти к стоматологу пьяным, это то же самое, что пойти в церковь в трусах-стрингах, или пойти к любовнице грязным, это признак неуважения, это дело также полностью сфабрикованное", - сказал он.