Հայաստանի իշխանության գոյությունն արդեն իսկ Ադրբեջանի ազդեցության աճի ու շահերի ամրապնդման երաշխիք է
08/01/2024 10:53
Մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ում զեկույց է հրապարակվել, որով Ադրբեջանն ընդգրկել է Կրոնական ազատության դիտարկման ցանկում՝ Արցախի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելուց հետո կրոնական ազատության լուրջ խախտումներում ներգրավված լինելու կամ դրանք հանդուրժելու համար: Այդ մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Պատգամավորն ընդգծել է․ «Այն, որ Ադրբեջանը 2020 թվականից հետո տարբեր ուղղություններով ու դրվագով ռազմական հանցագործություններ է գործել, արդեն բոլորին է հայտնի, սակայն շատ ավելի խնդրահարույց է, որ դրանք տարբեր փուլերում անտեսվել կամ ներվել են միջազգային դերակատարների կողմից և տարբեր պատճառներով պայմանավորված՝ հիմա միայն դրանց հետևանքներն են դիտարկվում:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի քարոզչական ալիքներն այս թեմայով մեծ աղմուկ են բարձրացրել` ԱՄՆ-ին ու կոնկրետ պետքարտուղարին մեղադրելով զեկույցում տեղ գտած ձևակերպումների համար:
Ադրբեջանը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե վերջին ժամանակներս արձանագրած հաջողությունների հիմքում բացառապես նախագահ Ալիևն է, ու սա այն դեպքում, որ ի սկզբանե պարզ էր, որ առանց Թուրքիայի ակտիվ մասնակցության և աշխարհաքաղաքական դերակատարների լռության, իր մոտ որևէ լուրջ առաջընթաց չէր լինի:
Հայաստանի իշխանության գոյությունն արդեն իսկ Ադրբեջանի ազդեցության աճի ու շահերի ամրապնդման երաշխիք է, մնացած գործոններն էլ արդեն սրան ածանցվող են»:

Существование властей Армении уже является гарантией роста влияния Азербайджана и укрепления его интересов
08/01/2024 11:16
Несколько дней назад в США опубликовали отчет, в котором Азербайджан был включен в список мониторинга по части свободы вероисповедания за участие в серьезных нарушениях после установления контроля над Нагорным Карабахом. Об этом на своей странице в «Facebook» написал депутат НС Тигран Абрамян.
Депутат подчеркнул: «То, что после 2020 года Азербайджан совершил военные преступления по разным направлениям, известно всем, но проблема в том, что на различных этапах они игнорировались или прощались международными акторами.
Примечательно, что азербайджанская пропаганда подняла большой шум в связи с этим, обвинив США и конкретно госсекретаря за формулировки, которые использовались в отчете.
Азербайджан пытается создать впечатление, что единственной причиной недавних успехов является президент Алиев, несмотря на то, что с самого начала было ясно, что без активного участия Турции и молчания геополитических акторов серьезного прогресса не удалось бы добиться
Существование властей Армении уже является гарантией роста влияния Азербайджана и укрепления его интересов, а остальные факторы уже вытекают из этого».