Արմեն Գրիգորյանը Հունաստանի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է ԵՄ-ի հետ Հայաստանի գործընկերության շրջանակներում իրականացվող քայլերը
10/01/2024 17:30
Հունվարի 10-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորղոս Գերապետրիտիսի գլխավորած պատվիրակությանը, հայտնում են ԱԽ գրասենյակից։
«Զրուցակիցները բարձր են գնահատել պատմամշակութային ընդհանրությունների վրա հիմնված հայ-հունական երկկողմ բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան: Անդրադարձ են կատարել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի, այդ թվում՝ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի գործընկերության շրջանակներում իրականացվող քայլերին, ինչի շրջանակներում քարտուղար Գրիգորյանը կարևորել է Հունաստանի ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանին:
Հանդիպմանը կողմերն անդադարձել են տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին և ընդգծել, որ ցանկացած հակամարտություն պետք է լուծում ստանա միջազգային իրավունքի սկզբունքները խստագույնս պահպանելու միջոցով: Վերոնշյալի համատեքստում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ վերջին զարգացումները»։

Армен Григорян обсудил с министром иностранных дел Греции шаги, реализуемые в рамках партнерства Армении с ЕС
10/01/2024 18:49
10 января секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Греции Йоргосом Герапетритисом. Об этом сообщили в аппарате Совета безопасности.
В сообщении отмечаетч:
"Собеседники высоко оценили динамику развития армяно-греческих двусторонних дружественных отношений, основанных на исторической и культурной общности.
Были затронуты вопросы как двустороннего, так и многостороннего сотрудничества, в том числе шаги, реализуемые в рамках партнерства Армении с ЕС. В этом контексте Григорян подчеркнул важность поддержки Армении со стороны Греции.
В ходе встречи стороны обсудили ситуацию региональной и внерегиональной безопасности и подчеркнули, что любой конфликт должен решаться на основе строгого соблюдения принципов международного права. В контексте вышеупомянутого секретарь Совета безопасности представил последние развития в сфере урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном".