Տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անխախտելիությունը այն հարցերն են, որտեղ Հայաստանը չի կարող թույլ տալ որևէ անորոշություն. Միրզոյան (Տեսանյութ)
10/01/2024 12:09
Դեկտեմբերի վերջին օրերին ստացել ենք խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի հերթական առաջարկները, ԱԳՆ-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հունվարի 4-ին մենք փոխանցել ենք հայկական հերթական առաջարկները։ Ես կասեի, որ բովանդակային առումով ադրբեջանական առաջարկների մեջ տեսնում ենք որոշակի հետընթաց՝ տեքստի որոշ մասերով, և որոշակի առաջընթաց մի քանի այլ ուղղությամբ։ Շատ կառուցողական աշխատել ենք այդ առաջարկների վրա, ուղարկել ենք մեր առաջարկները, որոնք, վստահ եմ, որ շատ կառուցողական են։ Անկախ նրանից, թե տվյալ հերթական առաջարկի որևէ մի հոդվածն առաջընթաց է, թե հետընթաց, վերջնական խաղաղությունն անպայման պետք է խարսխված լինի մի քանի հիմնարար սկզբունքների վրա, որոնք մենք բազմիցս հանրահռչակել ենք»,-ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Նախարարն ասաց, որ տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անխախտելիությունը այն հարցերն են, որտեղ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող թույլ տալ որևէ անորոշություն։
«Որևէ անորոշություն մեծ հիմք և պարարտ հող է հետագա ագրեսիաների և էսկալացիաների համար։ Եթե խաղաղություն ենք հաստատում, ապա այնպիսի խաղաղություն ենք հաստատում, որով հիմքեր չեն դրվի հետագա էսկալացիայի համար»։

Мирзоян: Территориальная целостность и нерушимость границ – это вопросы, в которых Армения не может допустить никакой неопределенности (Видео)
10/01/2024 12:38
В конце декабря мы получили очередные предложения азербайджанской стороны относительно мирного договора. Об этом на состоявшейся в МИД пресс-конференции заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
"4 января мы направили очередные предложения армянской стороны. Я бы сказал, что в содержательном плане мы видим некоторый регресс в некоторых частях текста и некоторый прогресс в некоторых других направлениях. Мы очень конструктивно поработали над этими предложениями, направили свои предложения, которые, я уверен, очень конструктивные. Независимо от того, является ли какая-либо часть нынешнего предложения прогрессом или регрессом, окончательный мир должен быть основан на нескольких фундаментальных принципах, которые мы неоднократно озвучивали», - сказал Арарат Мирзоян.
Министр отметил, что территориальная целостность и нерушимость границ – это вопросы, в которых Республика Армения не может допустить никакой неопределенности.
«Любая неопределенность — это основа и благодатная почва для дальнейшей агрессии и эскалации. Если мы установим мир, то мы установим мир, который не заложит основы для дальнейшей эскалации».