8 գյուղերի «վերադարձի» հարցը մշտապես օրակարգում է, այն քննարկվում է Հայաստանի վարչապետի հետ իմ շփումների ժամանակ․ Ալիև
10/01/2024 22:14
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հերթական անգամ Հայաստանին տարածքային պահանջներ է ներկայացրել ու խոսել է 8 գյուղերի մասին։
8 գյուղերի «վերադարձի» հարցը մշտապես օրակարգում է։ Այդ հարցը քննարկվում է Հայաստանի վարչապետի հետ իմ շփումների ժամանակ, այդ թվում՝ Սանկտ-Պետերբուրգում «ոտքի վրա» անցկացրած մեր զրույցի ժամանակ եմ ես բարձրացրել   այդ հարցը։ Այն նաև սահմանազատման հանձնաժողովի օրակարգում է»,- ասել է Ալիևը։
Նա նշել է, թե սահմանազատման հանձնաժողովների միջև հանդիպում պետք է տեղի ունենա այս ամիս։
«Սահմանազատման հանձնաժողովի հաջորդ նիստը նախատեսված է այս ամիս, մեկ թեմա է լինելու՝ Ղազախ-Թովուզ շրջանի սահմանազատման հարցը»,- ասել է Ալիևը։

Алиев: Вопрос «возвращения» 8 сел постоянно стоит на повестке дня, он обсуждается в ходе моих контактов с премьер-министром Армении
10/01/2024 23:05
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз предъявил к Армении территориальные претензии и заговорил о 8 селах.
«Вопрос восьми сел постоянно стоит на повестке дня. Этот вопрос обсуждается и в ходе моих контактов с премьер-министром Армении, в том числе во время беседы «на ногах» в Санкт-Петербурге я поднял этот вопрос. Он также находится на повестке дня Комиссии по делимитации», - заявил Алиев.
Он отметил, что очередная встреча комиссий по делимитации и демаркации госграницы намечена на этот месяц.
«Очередная встреча Комиссии по делимитации намечена на этот месяц и там будет одна тема: вопрос делимитации этого региона, Газахско-Товузского региона», - сказал Алиев.