Մետրոպոլիտենում սպասվում են թարմացումներ. նախատեսվում է ձեռք բերել 15 նոր շարժակազմ
Երևանի մետրոպոլիտենի շարժակազմը կհամալրվի. հունվարի 15-ին գիծ դուրս կգա  3 վագոնով ևս մեկ շարժակազմ՝ դառնալով չորրորդ 3 վագոնից բաղկացած շարժակազմը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Երևանի մետրոպոլիտենի տնօրեն Բաբկեն Սեդրակյանը ուրախությամբ նշեց, որ 2023 թվականը մետրոպոլիտենի համար բավականին հաջող  տարի է եղել:
«2023 թվականին մետրոպոլիտենի տնտեսած միջոցների՝ շուրջ 1 մլրդ․41 մլն․ դրամի հաշվին ձեռք են բերվել 8 անվազույգ, շարժասանդուղքի պահեստամասեր, գնացքների պահեստամասեր, կապի և սլաքային փոխադրիչների պահեստամասեր, ինչպես նաև այլ ապրանքներ ու նյութեր: ՀՀ կառավարության միջոցներով ձեռք է բերվել 14 հզոր օդափոխման համակարգ, 16 անվազույգ և  4300 մետր ռելս»,- ասաց նա:
Սեդրակյանը նշեց, որ նոր պահեստամասերի ձեռքբերման շնորհիվ է, որ մետրոպոլիտենի պարկին շուտով կմիանա վերանորոգված չորրորդ գնացքը, որի արդյունքում այս պահին շարժակազմը կունենա  մոտավորապես  32 վագոն, որից 9-ը երկու վագոն, 4-ը՝ 3 վագոն և 2-ը 1 վագոն ունեցող գնացքներ են:

Ожидается обновление подвижного состава метро: планируется приобрести 15 новых подвижных составов
Подвижной состав Ереванского метрополитена пополнится. Еще один трехвагонный подвижной состав выйдет на линию 15 января, что станет четвертым трехвагонным подвижным составом. В беседе с "Арменпресс" директор Ереванского метрополитена Бабкен Седракян с радостью отметил, что 2023 год был для метрополитена достаточно успешным.
"В 2023 году за счет сэкономленных метрополитеном 1 миллиарда 41 миллиона драмов было приобретено 8 колесных пар, запчасти для эскалаторов, запчасти для поездов, запчасти для железнодорожных путей и стрелочных переводов и д.р.. На средства правительства Армении приобретены 14 мощных вентиляционных систем, 16 колесных пар и 4300 метров рельсов", - сказал он.
Седракян отметил, что благодаря приобретению новых запчастей в скором времени вагонный парк метрополитена пополнится четвертым отремонтированным поездом, в результате чего подвижной состав будет насчитывать около 32 вагонов, из них 9 двухвагонных, 4 трехвагонных и 2 — одновагонные поезда.