Այսօր Բաքվի բռնապետը փաստացի վերջնագիր ներկայացրեց Հայաստանին․ Վարդան Ոսկանյան
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալևի վերջին հայտարարություններին ու սպառնալիքներին։
«Այս տարեսկզբից Բաքվի  բարբարոսական և էրդողանական վարչախմբերի կողմից  այսպես կոչված  «Զանգեզուրյան միջանցքի», որն իրականում «Թուրանական միջանցք» է, շուրջ նկատելի հռետորաբանական ակտիվացման խորապատկերին այսօր Բաքվի բռնապետը փաստացի վերջնագիր է ներկայացրել Հայաստանին՝ բարբաջելով, թե այդ «միջանցքով» մարդիկ և բեռները պետք է անցնեն առանց ստուգման։
Հիշեցնեմ, որ մինչ այդ Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի պաշտոնյաները խորամանկում էին, թե իբր հենց Հայաստանին է ձեռնտու այդ «միջանցքը», իսկ արհեստածին Ադրբեջանում այլևս հետաքրքրված չեն դրանով, քանի որ նույն ճանապարհը կարող է անցնել Իրանով, մինչդեռ բազմիցս եմ պնդել, որ ասվածը մանր խորմանկություն է, ինչին տուրք տալ չի կարելի։
Հիմա ամեն ինչ շատ պարզ է ու հստակ, և կրկին, ինչպես բազմիցս նշել եմ, Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը ոչ թե ցանկանում է խաղաղություն, այլ Հայաստանի՝ որպես աշխարհաքաղաքական գործոնի, ոչնչացում, փաստացիորեն «էրմանիստան» ռեզերվացիայի ստեղծում, որը նույնիսկ պետք է կոչվի «Արևմտյան Ադրբեջան»:
Հետևաբար, առնվազն անմտություն է շարունակել ապրել պատրանքներով, և պետք է ստեղծել պետություն-ամրոց Հայաստանը»։

Вардан Восканян: Сегодня бакинский диктатор предъявил Армении фактический ультиматум
Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета Вардан Восканян коснулся недавних заявлений и угроз президента Азербайджана Ильхама Алиева.
"В свете заметной риторической активизации вокруг так называемого "Зангезурского коридора" со стороны варварского режима Баку и эрдогановского режима с начала этого года, который на самом деле "Туранский коридор", сегодня диктатор Баку предъявил Армении фактический ультиматум, заявив, что люди и товары должны пройти через этот «коридор» без проверок.
Напомню, что до этого чиновники варварского режима Баку хитрили, заявив, что этот «коридор» выгоден в первую очередь Армении, а в искусственном создании Азербайджан больше не заинтересованы в нем, потому что тот же путь может пройти через Иран, а я неоднократно утверждал, что сказанное является мелкой интригой, которой нельзя отдать должное.
Теперь все предельно ясно и понятно, и опять же, как я уже неоднократно говорил, варварский режим Баку хочет не мира, а уничтожения Армении как геополитического фактора, по сути создания резервации «Эрменистан», которую даже назовут «Западным Азербайджаном».
Поэтому продолжать жить иллюзиями по меньшей мере глупо, и нам необходимо создать государство-крепость Армению».