Անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանը հանրայնորեն դիրքորոշում կներկայացնի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության վերաբերյալ
11/01/2024 10:38
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն այս պահին չի մեկնաբանում՝ արդյո՞ք 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրած համատեղ հայտարարությունն ուժի մեջ է։
Aysor.am-ը գրավոր հարցմամբ դիմել էր ՀՀ ԱԳՆ՝ ճշտելու՝ արդյո՞ք հայտարարությունն ուժի մեջ է ու Հայաստանը պատրաստվո՞ւմ է չեղարկել այդ հայտարարությունը։
«Անհրաժեշտության պարագայում Հայաստանի Հանրապետությունը հանրայնորեն դիրքորոշում կներկայացնի բարձրացված հարցերի վերաբերյալ»,- գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ նշել են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ասել էր, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը հիմքն է եղել Մոսկվայում բանակցությունների։

При необходимости Армения публично представит свою позицию относительно трехстороннего заявления от 9 ноября
11/01/2024 11:18
В МИД Республики Армения в настоящее время не комментируют, остается ли в силе совместное заявление, подписанное лидерами Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года.
Aysor.am направил письменный запрос в МИД Республики Армения, чтобы узнать, остается ли заявление в силе и собирается ли Армения отменить это заявление.
"При необходимости Республика Армения публично представит свою позицию по поднятым вопросам", - сказали в МИД Республики Армения в ответ на письменный запрос.
Напомним, секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян заявил в эфире Общественного телевидения, что в основе московских переговоров лежит трехстороннее заявление от 9 ноября.
На уточняющий вопрос: Было? Армен Григорян ответил: «Да, было, теперь нет заявления от 9 ноября....».